W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się podatnik, który za środki ze sprzedaży nieruchomości chce nabyć na własne cele mieszkaniowe inny lokal mieszkalny, ale położony na terenie Niemiec. Podatnik uważa, że w tym przypadku też będzie uprawniony do skorzystania ze zwolnienia zawartego w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Fiskus zgodził się podatnikiem. Potwierdził, że zgodnie z art. 21 ust. 27 ustawy o PIT w przypadku ponoszenia wydatków na cele mieszkaniowe w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim UE, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki na cele mieszkaniowe. A w myśl art. 27 ust. 1 zdanie pierwsze umowy między Polską a Niemcami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku właściwe organy umawiających się państw będą wymieniały informacje, które są niezbędne do stosowania niniejszej umowy, oraz informacje dotyczące ustawodawstwa wewnętrznego Umawiających się Państw w odniesieniu do podatków bez względu na ich rodzaj i nazwę, które pobierane są na rzecz Umawiających się państw lub ich jednostek terytorialnych w zakresie, w jakim opodatkowanie przewidziane w tym ustawodawstwie nie jest sprzeczne z umową.
Zobacz też: PIT 2014: pamiętaj o rozliczeniu dochodu ze sprzedaży nieruchomości >>
Oznacza to, że jeżeli w istocie przychód uzyskany przez podatnika ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznaczony zostanie w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, na nabycie lokalu mieszkalnego położonego na terenie Niemiec w celu zamieszkania w nim, to uzyskany dochód korzystał będzie ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Spełnione bowiem zostaną określone w tej ustawie przesłanki uprawniające do zastosowania zwolnienia, a w szczególności warunek określony w art. 21 ust. 27 ustawy dotyczący istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosił będzie wydatki na cele mieszkaniowe.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 lutego 2015 r., IBPBII/2/4511-201/15/MW, LEX nr 254302
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego