W przedmiotowej sprawie podatniczka planuje zarejestrować działalność gospodarczą, polegającą na zakupie na aukcjach internetowych używanych telefonów komórkowych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a następnie odsprzedaży tych telefonów również za pomocą serwisów aukcyjnych. Podatek będzie opłacała na zasadach ogólnych oraz będzie prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów. Podatniczka po dokonaniu zakupu danego telefonu komórkowego poprzez portal aukcyjny otrzyma wszelkie dane na temat dokonanego zakupu w szczególności:
- dane personalne osoby, która sprzedała telefon, takie jak: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer rachunku bankowego do zapłaty za telefon;
- rodzaj zakupionego telefonu, kwotę należną za telefon, ilość sztuk;
- inne warunki transakcji, takie jak koszty dostawy, sposób zapłaty.
Podatniczka nie będzie miała jednak możliwości spisania odrębnej pisemnej umowy, ponieważ nigdy nie następuje kontakt osobisty ze sprzedającym. Transakcja zawarta jest poprzez stronę internetową. Dodatkowo, dla udokumentowania dokonania transakcji, podatniczka będzie posiadała wyciąg z rachunku bankowego, z którego wynika, że wpłata została przekazana sprzedającemu. Taki komplet dokumentów, podatniczka zamierza księgować w kolumnie 10 prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jako dokument potwierdzający dokonanie zakupu telefonu.
Fiskus uznał jednak, że dokumentem będącym podstawą do ujęcia operacji gospodarczych dotyczących nabycia składników majątku stanowiących towary w prowadzonej działalności gospodarczej, w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinna być, co do zasady, faktura, bądź rachunek. Jeżeli jednak osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dokonuje zakupów na potrzeby działalności gospodarczej od osób fizycznych, które działalności gospodarczej nie prowadzą, to dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów mogą być umowy sprzedaży.
A potwierdzenia zawarcia umowy zakupu towarów handlowych, zawierające wyłącznie dane wystawcy aukcji, datę wykonania operacji, przedmiot, ilość, cenę, a także wyciąg z rachunku bankowego, z którego wynika, że wpłata została przekazana sprzedającemu, a nie zawierający podpisów osób uprawnionych do prawidłowego dokumentowania operacji gospodarczych - nie odpowiada wymaganiom określonym w rozporządzeniu ministra finansów z 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1037) i nie może stanowić dowodu księgowego, będącego podstawą ujęcia wydatków (kosztów) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Podsumowując, na podstawie wydruku z portalu aukcyjnego zawierającego dane identyfikujące osobę sprzedającego i identyfikujące towar handlowy oraz wyciągu z rachunku bankowego podatniczka, z którego wynika, że wpłata została przekazana sprzedającemu, nie można dokonać ujęcia kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, bowiem taki dokument nie będzie zawierał wszystkich niezbędnych elementów określonych w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów niezbędnych do uznania go za dowód księgowy, czyli podpisów osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczej.
Interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 sierpnia 2014 r., ITPB1/415-649/14/WM
Artykuł pochodzi z LEX Administracja Skarbowa