W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka jawna, która powstała w wyniku przekształcenia spółki z o.o. Spółka jawna pobrała jako płatnik zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu z tytułu niepodzielonych zysków. Zdaniem spółki niepodzielony zysk to taki zysk, który nie został podzielony ani między wspólników, ani w żaden inny sposób.
W art. 24 ust 5 pkt 8 ustawy o PIT ustawodawca zdecydował, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe. W rozumieniu tego przepisu dochodem nie jest więc zysk podzielony. Ustawodawca nie zawęził więc działania tego przepisu wyłącznie do zysków niepodzielonych między wspólników. Wobec tego każdy dozwolony podział zysku wyklucza zastosowanie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.
Zdaniem spółki zawężenie działania tego przepisu wyłącznie do zysków niepodzielonych między wspólników prowadziłoby do nałożenia obowiązku podatkowego na podstawie wykładni prawa, a nie przepisu prawa, co jest niedopuszczalne.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zgodził się ze stanowiskiem spółki wskazując, że w celu ustalenia znaczenia pojęcia „niepodzielone zyski” należy odnieść się do przepisów k.s.h. A art. 191 § 2 k.s.h. wskazuje, że przeznaczenie zysku może nastąpić również nie między wspólników. Sytuacja taka może wiązać się z wypłatą na rzecz zarządu bądź rady nadzorczej (tantiemy), utworzeniem funduszu rezerwowego, zapasowego, amortyzacyjnego, inwestycyjnego.
Tym samym skoro przepisy k.s.h. dopuszczają podział zysku na cele związane z działalnością spółki i dalszym jej rozwojem, który jednocześnie wyłącza prawo do dywidendy, zysk ten, prawidłowo rozdysponowany np. na kapitał zapasowy, nie jest już zyskiem niepodzielonym w rozumieniu art. 24 ust 5 pkt 8 ustawy o PIT.
Ustawodawca w powołanym przepisie podatkowym nie zawęził jego działania wyłącznie do zysków niepodzielonych między wspólników. Wobec tego każdy dozwolony przepisami k.s.h. podział zysku wyklucza zastosowanie art. 24 ust 5 pkt 8 ustawy o PIT w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.
A zyski niepodzielone, na dzień przekształcenia, stanowią dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i podlegają opodatkowaniu 19 proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 sierpnia 2014 r., ILPB1/415-705/11/14-S/AP
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego