W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka, która chce zawrzeć umowy zlecenia lub umowy o dzieło z lekarzami czy farmaceutami (specjalistami), którym w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z umów udostępni czasowo tablety, telefony komórkowe czy laptopy. Spółka zapewni też dostęp do internetu.

Te urządzenia będą zaopatrzone w jedną lub kilka aplikacji, które specjaliści będą wykorzystywać do wykonywania zleconych czynności i do przekazywania spółce efektów swych prac. Zatem powyższe urządzenia będą służyły wykonywaniu zlecenia lub zamówionego dzieła przez przyjmującego zlecenie (wykonawcę dzieła). Specjaliści nie mogą jednak tych urządzeń ani zbyć, ani wypożyczyć innej osobie, ani używać do celów prywatnych. Urządzenia pozostają własnością Spółki. Po wypełnieniu swojej funkcji urządzenia będą podlegały zwrotowi do spółki.

Spółka miała wątpliwość, z którą zgłosiła się do fiskusa czy po stronie specjalistów powstanie przychód, od którego spółka byłby zobowiązana do obliczania, poboru i wpłaty zaliczki na podatek
dochodowy.

Według spółki udostępnienie specjalistom należących do niej urządzeń wraz z dostępem do internetu, następujące w celu wykonywania zadań wynikających z zawartych umów i nie spowoduje powstania po stronie specjalistów przychodu.

Fiskus zgodził się ze spółką. Wskazał, że jeśli istotnie jak stwierdza spółka udostępnione specjalistom tablety, telefony komórkowe typu smartfon lub komputery przenośne (typu laptop, notebook) wraz z dostępem do sieci internetowej wykorzystywane będą wyłącznie w celu wykonywania obowiązków wynikających z zawartych umów zlecenia i o dzieło, to brak jest podstaw do stwierdzenia, że w takiej sytuacji po stronie osób przyjmujących zlecenie oraz wykonawców dzieł powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. Osoby te uzyskiwałyby nieodpłatne świadczenia, które podlegałyby opodatkowaniu gdyby korzystały z tych urządzeń w celach prywatnych a spółka ponosiłby koszty takiego korzystania w całości lub w części – jednak taka sytuacja w niniejszym przypadku, jak wynika z wniosku, nie występuje. W związku z powyższym na spółce nie będzie ciążył obowiązek obliczania, poboru i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy z tego tytułu zgodnie z 41 ust. 1 ustawy o PIT.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 stycznia 2015 r., sygn. akt IBPBII/1/415-885/14/BJ, LEX nr 252576