Sprawa dotyczyła tego, czy umowa pożyczki podpisana między braćmi będzie korzystać ze zwolnienia, gdy pieniądze zostaną przekazane przelewem z kont, które bracia prowadzą wspólnie ze swoimi małżonkami. Chodziło o podatnika, który zamierza pożyczyć od brata 100 tys. zł. Bracia chcą zawrzeć umowę nieoprocentowanej pożyczki. Zarówno podatnik, jak i jego brat pozostają w związkach małżeńskich, w których panuje wspólność małżeńska.
Wątpliwość jednak budziło to, czy umowa pożyczki podpisana między braćmi będzie korzystać ze zwolnienia, jeśli fakt zawarcia pożyczki zostanie zgłoszony do urzędu skarbowego, a środki pieniężne zostaną przekazane przelewem z konta pierwszego z braci, który ma konto wspólne ze swoją małżonką, na konto drugiego z braci, które także prowadzi wspólnie z małżonką.
Brat, który chce pożyczyć pieniądze, uważa, że nie będzie musiał zapłacić PCC, gdy złoży deklarację w sprawie PCC właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności oraz udokumentuje fakt otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy.
Fiskus się zgodził. Organ wskazał, że zgodnie w art. 9 pkt 10 lit. b ustawy o PCC zostało wprowadzone zwolnienie warunkowe, co oznacza, że umowa pożyczki pieniężnej będzie zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych, tylko wtedy, gdy:
- umowa została zawarta pomiędzy osobami wymienionymi w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. np. pomiędzy rodzeństwem,
- pożyczkobiorca złoży deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od dnia dokonania czynności,
- pożyczkobiorca udokumentuje otrzymanie pieniędzy dowodem przekazania, na jego rachunek płatniczy lub na jego inny rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
Organ wskazał więc, że jeżeli podatnik złoży w wymaganym terminie właściwemu organowi podatkowemu deklarację w podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczącą umowy pożyczki zawartej z bratem i udokumentuje otrzymanie przez siebie środków pieniężnych, będących przedmiotem tej umowy, na swój rachunek bankowy, to zostaną spełnione przesłanki warunkujące zwolnienie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, określone w art. 9 pkt 10 lit. b ustawy o PCC. Bez znaczenia przy tym jest, że zarówno pożyczkodawca jak i jego brat, który jest pożyczkobiorcą, pozostają w związkach małżeńskich, w których panuje wspólność majątkowa małżeńska, skoro bowiem umowa pożyczki zostanie zawarta pomiędzy rodzeństwem, to będą to osoby wymienione w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Organ wskazał, że umowa pożyczki pieniężnej zawarta pomiędzy rodzeństwem będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, co oznacza, że nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 maja 2017 r., sygn. 2461-IBPB-2-1.4514.49.2017.2.MPU