Taka metoda amortyzacji nie jest właściwa, w świetle opublikowanej poprawki, również w odniesieniu do wartości (aktywów) niematerialnych. Jednak w przypadku wartości niematerialnych metoda ta może być zastosowana w określonych okolicznościach.

12 maja 2014 r. IASB opublikowała poprawkę pt. Wyjaśnienia dotyczące akceptowalnych metod amortyzacji (środków trwałych oraz wartości niematerialnych). Poprawka ta stanowi zatem zmianę do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe i MSR 38 Aktywa niematerialne.

W odniesieniu do amortyzacji środków trwałych przypomniano, że metoda amortyzacja powinna odzwierciedlać tryb konsumowania przez jednostkę gospodarczą korzyści ekonomicznych ze składnika aktywów. W zmianie do MSR 16 dodano jednak, iż metoda oparta na przychodach (odpisy amortyzacyjne dokonywane proporcjonalnie do przychodów generowanych przez jednostkę z tytułu działalności, w której wykorzystywane są określone składniki aktywów trwałych) nie jest właściwa. IASB wskazała, że wpływ na wysokość przychodów ma szereg innych czynników, w tym takich jak np. inflacja, która nie ma absolutnie nic wspólnego ze sposobem konsumowania korzyści ekonomicznych ze składników rzeczowych aktywów trwałych.

W odniesieniu do składników aktywów niematerialnych (czyli w ramach poprawki do MSR 38) uznano jednak, że w pewnych okolicznościach można uznać, iż zastosowanie metody amortyzacji opartej na przychodach będzie właściwe. Sytuacja taka wystąpi, jeżeli:

- jednostka wykaże, że istnieje ścisły związek między przychodami a konsumpcją korzyści ekonomicznych ze składnika aktywów niematerialnych,

- dany składnik aktywów niematerialnych jest wyrażony jako prawo do uzyskania określonej kwoty przychodów (kiedy jednostka osiągnie określoną kwotę przychodów dany składnik aktywów niematerialnych wygaśnie) – przykład może stanowić prawo do wydobywania złota ze złoża, aż osiągnięty zostanie określony przychód.

Zmiana do MSR 16 i MSR 38 staje się obowiązująca dla okresów rozpoczynających się od 1 stycznia 2016 r., przy czym jej wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone.

Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego