Jak właściwie podatkowo rozliczyć taką transakcję? Czy należy zapłacić PCC od takiej cesji?
W omawianej sytuacji została zawarta nie tyle umowa cesji, co umowa o przejęcie długu. Zawarcie tej umowy nie wywołało żadnych skutków podatkowych, w szczególności nie jest konieczne uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu.
W pierwszym rzędzie pragnę wyjaśnić, że cesją (przelewem) wierzytelności nazywane jest przeniesienie tej wierzytelności przez wierzyciela na osobę trzecią (zob. art. 509 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm. - dalej k.c.). W omawianym przypadku chodzi o inną sytuację, a mianowicie wstąpienie przez osobę trzecią na miejsce dłużnika. Jest to tzw. przejęcie długu (zob. art. 519 § 1 k.c.). Przejęcie długu może nastąpić, zgodnie z art. 519 § 2 k.c.:
1) przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron;
2) przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna.
Mając na uwadze powyższe wyjaśnić pragnę, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności wymienione w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.). Wśród czynności tych umowy przejęcia długu nie zostały wymienione. Prowadzi to do wniosku, że umowy takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Tytułem przykładu wskazać można postanowienie Naczelnika II Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 31 marca 2005 r. (OG-005/29/2005/PM-436/1/05, http://sip.mf.gov.pl/sip/), w którym czytamy, że "umowa przejęcia długu zawarta zgodnie z art. 519 k.c. jako nie należąca do katalogu czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych". Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 kwietnia 2008 r. (IPPB2/436-4/08-4/AS, http://sip.mf.gov.pl/sip/), w której czytamy, że "umowy o (...) przejęciu długu nie należą do katalogu czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym nie podlegają opodatkowaniu".
Zawarcie przedmiotowej umowy przejęcia długu nie wywołuje również skutków podatkowych na gruncie pozostałych przepisów podatkowych (w szczególności nie powstaje z tego tytułu obowiązek podatkowy w podatku dochodowym oraz w VAT).