Pytanie
Do jakiego rodzaju przychodów należy zaliczyć tzw. odstępne zapłacone poprzedniemu najemcy mieszkania przez nowego najemcę mieszkania?
Odstępne miało pokryć w części koszty remontu łazienki, kuchni, wymiany podłóg itp., które zostały poniesione przez pierwszego najemcę. Mieszkanie mieści się w prywatnej kamienicy, sprawa nie dotyczy właściciela kamienicy.
W jaki sposób i kiedy należy opodatkować taki przychód?
Odpowiedź
Otrzymana kwota stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej. Należy ją wykazać w zeznaniu podatkowym składanym do 30 kwietnia następnego roku.
Uzasadnienie
godnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c wymienionej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f., przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 25b oraz 30f u.p.d.o.f., są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Jak stanowi art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f. za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności; kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
Użycie w powyższym przepisie sformułowania "w szczególności", wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f. Katalog przychodów zaliczanych do innych źródeł nie stanowi katalogu zamkniętego, zawiera bowiem jedynie przykładowe wskazanie przychodów zaliczanych do tego źródła. Zatem o przychodzie można mówić wtedy, gdy ma on charakter trwałego przysporzenia majątkowego, tj. ma konkretny wymiar finansowy.
Jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 29 kwietnia 2015 r., IPPB4/4511-225/15-2/JK3 do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie zalicza się kwot uzyskanych z tytułu różnego rodzaju zwrotów nakładów własnych poczynionych za inny podmiot, pod warunkiem, że ów zwrot rzeczywiście odpowiada kwocie uprzednio poniesionych nakładów.
(...) Zgodnie z powyższym podkreślić należy, że do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie zalicza się kwoty uzyskanej z tytułu zwrotu, tj. faktycznych nakładów poczynionych na remont mieszkania. Zatem, jeżeli na podstawie zawartego z właścicielem mieszkania porozumienia wypłacona Wnioskodawczyni kwota w wysokości 120.000 zł faktycznie odpowiada - kosztom jakie poniosła ona w związku z przeprowadzonym remontem mieszkania (własność innego podmiotu), wówczas kwota ta nie stanowi po stronie Wnioskodawczyni przysporzenia majątkowego, a tym samym nie powstaje z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem Wnioskodawczyni nie ma obowiązku wykazywania tej kwoty w zeznaniu rocznym.
W związku z powyższym jeżeli poniesione nakłady zostałyby zwrócone przez właściciela nieruchomości nie stanowiłyby przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jednakże w Państwa sytuacji mamy do czynienia z inną sytuacją. Nie mamy do czynienia ze zwrotem poniesionych nakładów w znaczeniu, o którym mowa wyżej, gdyż te podlegają rozliczeniu jedynie z właścicielem nieruchomości. Zwraca na to uwagę Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 9 października 2015 r., IPPB1/4511-845/15-4/ES wskazując, iż zwrotu nakładów dokonanych przez osobę trzecią nie można utożsamiać ze wzajemnymi rozliczeniami o których mowa w art. 676 Kodeksu cywilnego, ale z tzw. "odstępnym". Jak czytamy w przedmiotowej interpretacji "otrzymana przez Wnioskodawcę kwota pieniężna, określona jako "zwrot poniesionych nakładów" należy zakwalifikować do źródła przychodów określonego w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...). Winna być opodatkowana na zasadach ogólnych."
A zatem otrzymana kwota stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej. Należy ją wykazać w zeznaniu podatkowym składanym do 30 kwietnia następnego roku.