Pytanie

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w rozliczeniu za 2010 r. wykazała stratę. Po kontroli okazało się, że zaliczki powinny wynosić: za styczeń - 0 zł. styczeń - luty 1.798 PLN, styczeń - marzec - 2.714 PLN, styczeń - kwiecień - 4.378 PLN, styczeń - maj - 5.526 PLN, styczeń - czerwiec 5.666 PLN, styczeń -lipiec 7.084 PLN, styczeń - sierpień - 8.475 PLN, styczeń - wrzesień 10.677 PLN, styczeń - październik 6.635 PLN, styczeń- listopad 5.298 PLN. W rozliczeniu rocznym podatek powinien wynosić 7.226 PLN.
Jak należy wyliczyć odsetki od niezapłaconych zaliczek?
Czy od wartości zaliczki narastająco - od obowiązującej daty wpłaty do 30 kwietnia 2011 r.?
Czy też od zależnej wpłaty (np. należna wpłata za marzec - 20 kwietnia 2010 r. kwota 2.714 PLN minus 1.798 PLN + 916 PLN- od obowiązującej daty do 30 kwietnia 2011 r.?

Odpowiedź

Odsetki liczyłbym od należnej wpłaty, gdyż zaliczki za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, - dalej u.p.d.o.f. - podatnicy, o których mowa w ust. 1 (m.in. osiągający dochody z działalności gospodarczej), są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:
1) obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku;
2) zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b u.p.d.o.f.;
3) zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Zatem zaliczkę podlegającą wpłacie za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

W myśl art. 51 § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – dalej o.p. - za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek, w tym również zaliczkę, o której mowa w art. 23a o.p., lub ratę podatku.
Jak stanowi art. 53 § 1 i 2 o.p. od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem art. 54 o.p., naliczane są odsetki za zwłokę. Przepis ten stosuje się również do należności, o których mowa w art. 52 § 1 o.p., oraz do nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, w części przekraczającej wysokość podatku należnego za rok podatkowy.

Zatem przepisy uznają za zaległość niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę, a także odsetki nakazują liczyć od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek.

Jak stanowi § 4 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach odsetki za zwłokę są naliczane do dnia, włącznie z tym dniem złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy, a w przypadku niezłożenia zeznania w terminie, na ostatni dzień terminu złożenia zeznania - od nieuregulowanych w terminie płatności w całości lub w części zaliczek na podatek dochodowy.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego