W sprawie chodziło o to, czy na podstawie postanowienia o wszczęciu postępowania w zakresie prawidłowości ewidencjonowania i rozliczania podatku VAT za 2007 r. można było wydać decyzję w przedmiocie określenia zaległości podatkowej stanowiącej nienależnie otrzymany zryczałtowany zwrot podatku.
Podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług wypożyczania filmów oraz handlu artykułami przemysłowymi. Z tytułu prowadzenia tej działalności był czynnym podatnikiem VAT. Ponadto w tym samym czasie podatnik także prowadził działalność rolniczą w zakresie hodowli indyków.
W toku kontroli podatkowej naczelnik urzędu skarbowego stwierdził nieprawidłowości w ewidencjonowaniu i rozliczaniu podatku, które skutkowały utratą statusu rolnika ryczałtowego i tym samym zwolnienia podatkowego. W konsekwencji organ ten wydał decyzję określającą wysokość podatku VAT oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Podatek należny określono z uwzględnieniem obrotów z działalności gospodarczej oraz prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.
Dwie decyzje a jedno postępowanie
Wnosząc odwołanie, podatnik stwierdził, że organ wydał dwie decyzje w dwóch różnych sprawach w wyniku przeprowadzenia jednego postępowania podatkowego. Jednak dyrektor izby skarbowej nie uwzględnił jego zarzutów.
Zdaniem organu drugiej instancji, łącznie wydane przez naczelnika decyzje orzekają o całości jednej sprawy. Dlatego nie było podstaw do wszczęcia postępowania podatkowego w zakresie określenia zaległości podatkowej, stanowiącej nienależnie otrzymany zryczałtowany zwrot podatku.
Jednak podatnik konsekwentnie twierdził swoje i złożył skargę do WSA. W jego przekonaniu, wydanie decyzji bez uprzedniego wszczęcia postępowania w tym zakresie stanowi rażące naruszeni prawa.
Wojewódzki Sąd Administracyjny (I SA/Ol 131/16) zaaprobował stanowisko fiskusa. Sąd stwierdził, że w sprawie nie zaistniała potrzeba wszczynania odrębnego postępowania podatkowego. WSA podkreślił, że sprawa miała bardzo szeroki zakres i tak też odniósł się do niej organ podatkowy.
Stanowisko NSA
Ostatecznie 26 kwietnia br. sprawę zakończył Naczelny Sąd Administracyjny (I FSK 2030/16), który uchylił zarówno wyrok WSA, jak i obie decyzje fiskusa. Sad kasacyjny nie podzielił zapatrywań WSA, że organy podatkowe potraktowały sprawę szeroko. W ocenie NSA, przedmiot postępowania był zbyt ogólnie określony i tym samym nie był wystarczający do wydania decyzji. Ponadto osoba, względem której toczy się postępowanie, powinna mieć świadomość, co zakresu objętego tym postępowaniem – podkreślił NSA.
Przegląd Podatkowy >>
NSA: Fiskus nie upiecze dwóch pieczeni na jednym ogniu
Źródło: iStock
Podatnik musi mieć świadomość co do zakresu objętego prowadzonym postępowaniem względem siebie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.