Nowe wzory w zasadzie powiadają wzorom stempli i pieczęci, jakie były stosowane przez organy Służby Celnej. Zrezygnowano jednak z uregulowania wzoru stempla imiennego funkcjonariusza oraz stempla z klauzulą „z upoważnienia” organu. Obecnie, gdy organy działają w środowisku informatycznym, na pismach kierowanych do przedsiębiorców, możliwe jest nadrukowanie odpowiedniej formuły wskazującej, że osoba podpisująca dokument działa z upoważnienia organu wraz ze wskazaniem danych tej osoby.
W pieczęci „Polska-Cło” występujący na niej napis „SŁUŻBA CELNA” zastąpiono napisem „KRAJOWA ADMINISTRACJA SKARBOWA”, natomiast w pieczęci „Polska-Export” i w stemplu „SAD” zastąpiono określenie oddziału celnego na oddział celny urzędu celno-skarbowego, a w stemplu „TIR” zmieniono adresata – Centralne Biuro Tranzytu, Izba Administracji Skarbowej w Łodzi, do którego należy zwrócić odcinek karnetu TIR. W stemplu „TIR – upoważniony nadawca” wskazuje się, że zamiast dwóch pierwszych cyfr kodu izby celnej umieszcza się dwie pierwsze cyfry sześciocyfrowego kodu izby administracji skarbowej.
W stemplu „SAD” i w stemplu „TIR – upoważniony nadawca” z zrezygnowano z zamieszczania na nich znaku „Merkurego”. W jego miejsce proponuje się umieszczenie znaku graficznego Krajowej Administracji Skarbowej. Nie zmienia się natomiast wzór stempla „Procedura awaryjna NCTS” i stempla „Export”. Określony został także wzór stempla organu Krajowej Administracji Skarbowej oraz wzór stempla nagłówkowego jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej.
W odniesieniu do dotychczas obowiązującego wzoru zamknięcia urzędowego w postaci plomby zmieniono skrót oznaczenia jednostki organizacyjnej – zamiast UC (urząd celny) wskazano UCS (urząd celno-skarbowy). Nowym rozwiązaniem jest dodanie we wzorze zamknięcia urzędowego oznaczenia „CŁO PL”. Wynika to z wymogów, jakie na państwa członkowskie nakładają przepisy unijne.
Doprecyzowano też wzór innych znaków stosowanych przy wykonywaniu kontroli. Inne znaki, niewymagające użycia plombownicy, posiadają odcisk godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz mogą zawierać informację o dacie ich nałożenia, jeżeli jest to niezbędne dla zapewnienia właściwego udokumentowania kontroli. Natomiast znaki wymagające użycia plombownicy, powinny być wykonane zgodnie z normą ISO 17712 oraz zawierać oznaczenia jak w przypadku plomb.
Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 25 kwietnia 2017 r. w sprawie wzorów pieczęci, zamknięć urzędowych, stempli i innych znaków stosowanych przy wykonywaniu kontroli (Dz. U. poz. 916) wejdzie w życie 26 maja 2017 r.