Jak wynika z założeń do projektu ustawy, nowa ordynacja podatkowa przewiduje większą ochronę praw podatnika w kontaktach z administracją podatkową oraz zwiększenie efektywności i skuteczności poboru podatków. Wprowadzono mechanizmy chroniące pozycję podatnika w relacjach z organami podatkowymi.

Nowe formy współpracy

Są to m.in.: zasady ogólne prawa podatkowego, formy załatwiania spraw podatkowych na zasadzie konsensusu (umowy podatkowe, mediacje, konsultacje skutków podatkowych transakcji), przepisy chroniące podatnika w przypadku zastosowania się do informacji organów podatkowych, zakaz orzekania na niekorzyść podatnika przy ponownym rozpatrywaniu sprawy w postępowaniu odwoławczym, prawo do skorygowania deklaracji przed zakończeniem postępowania podatkowego, możliwość rezygnacji z odwołania od decyzji na rzecz skargi do sądu, czy dłuższe terminy do wniesienia odwołania i zażalenia.

 

Skuteczność poboru podatków będzie wyższa

Nowe przepisy mają zapewnić zwiększenie efektywności i skuteczności poboru podatków. Mają to umożliwić m.in.: nowe postępowanie uproszczone, wprowadzenie zasady ugodowego załatwiania spraw, upowszechnienie stosowania komunikacji elektronicznej czy uporządkowanie zasad stosowania i miarkowanie kar porządkowych.

O projekcie nowej ordynacji podatkowej pisaliśmy już wielokrotnie. Teksty o poszczególnych rozwiązaniach znajdziesz poniżej.

- Nowa ordynacja może pogorszyć sytuację podatników >>

- Szansa na nowe rozdanie w kontaktach z fiskusem? >>

- Skarbówka nie odda nadpłaconego podatku >>

- Centrum kompetencyjne podatków lokalnych zagrozi samorządom? >>

- Prof. Mariański: Nowa ordynacja nie poprawi sytuacji podatników >>

- Współpraca ze skarbówką z przywilejami i... problemami? >>

- Nowa ordynacja podatkowa nie ochroni podatników >>

 

Rozwiązania zawarte w nowej ordynacji podatkowej wejdą w życie 1 stycznia 2021 r.

 

 

Stefan Babiarz, Bogusław Dauter

Sprawdź  

Cena promocyjna: 296.1 zł

|

Cena regularna: 329 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł