Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zgłosiła współmałżonka do ZUS do ubezpieczenia społecznego jako osobę współpracującą, nie zawierając ze współmałżonkiem żadnej umowy dotyczącej tej współpracy (np. umowy o pracę, zlecenia czy o dzieło).
Czy w świetle art. 21 ust. 1 pkt 125 oraz ust. 20 u.p.d.o.f. nieodpłatne świadczenie pracy przez współmałżonka jest przychodem podatkowym osoby prowadzącej działalność gospodarczą?
Można spotkać się z opiniami, że art. 21 ust. 20 u.p.d.o.f. wyklucza ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym nawet bezumowne świadczenie pracy przez współmałżonka.
Zwolnienie nie ma zastosowania do takich nieodpłatnych świadczeń, które są otrzymywane na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umów cywilnoprawnych wykonywanych osobiście (umowa o dzieło, umowa zlecenia).
Nie można zatem zgodzić się z poglądem, że nawet bezumowne świadczenie pracy przez współmałżonka jest przychodem podatkowym wyłączonym ze zwolnienia.
Tylko nieodpłatne świadczenia otrzymane na określonych w przepisach podstawach umownych są wyłączone ze zwolnienia. Jeśli małżonek wykonuje dla podatnika pracę jako osoba współpracująca, to przychód ten (wartość pracy małżonka) jest wolny od podatku dochodowego.
Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., do przychodów zalicza się m.in. wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125 u.p.d.o.f..
Wartość nieodpłatnej pracy małżonka jest zatem dla podatnika prowadzącego działalność gospodarczą przychodem.
Należy natomiast określić, czy przychód ten jest wolny od podatku. Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 125 u.p.d.o.f., od podatku wolna jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20 u.p.d.o.f..
Tenże art. 21 ust. 20 u.p.d.o.f. stanowi, że zwolnienie, o którym mowa, nie ma zastosowania do świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 (działalność wykonywana osobiście).
Przepis zatem wyraźnie stanowi, że zwolnienie nie ma zastosowania do takich świadczeń, które są otrzymywane na podstawie:
umowy o pracę,
umowy o pracę nakładczą,
umów cywilnoprawnych wykonywanych osobiście (umowa o dzieło, umowa zlecenia).
W sytuacji opisanej w pytaniu nieodpłatne świadczenia podatnik otrzymuje od swego małżonka bez żadnej podstawy prawnej. Małżonek jest "tylko" zgłoszony do ubezpieczenia społecznego jako osoba współpracująca. W świetle brzmienia art. 21 ust. 20 u.p.d.o.f., nie można zatem zgodzić się z poglądem, że nawet bezumowne świadczenie pracy przez współmałżonka jest przychodem podatkowym wyłączonym ze zwolnienia.