Pytanie

Czy mechanizm odwrotnego obciążenia obejmuje sprzedaż czytników książek elektronicznych (transakcja powyżej 20.000 zł, między 2 krajowymi czynnymi, podatnikami VAT)?

Odpowiedź

Aby dostawa czytników e-booków podlegała odwrotnemu obciążeniu (przy wartości transakcji powyżej 20.000 zł), czytniki musiałyby kwalifikować się jako tablety, notebooki, bądź laptopy.

Czytnik e-książek nie jest ani laptopem, ani notebookiem (w znaczeniu tych powyższych definicji). Wydaje się natomiast, że niektóre urządzenia stanowiące czytniki e-booków (czy też przede wszystkim będące czytnikiem e-booków) mają funkcje, które pozwalałyby zaliczyć je do tabletów. W związku z tym niektóre (ale tylko niektóre) czytniki e-booków chyba mogą być kwalifikowane jako tablety. Wówczas ich dostawa podlegałaby odwrotnego obciążeniu.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., podatnikami są prowadzącej działalność gospodarczą podmioty nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do u.p.t.u., jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u.,

b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122 u.p.t.u.;

Przepisy art. 17 ust. 1c u.p.t.u. zastrzegają przy tym, że w przypadku dostaw towarów wymienionych w poz. 28a-28c załącznika nr 11 do u.p.t.u. przepisy, o których mowa, stosuje się, jeżeli łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej te towary, bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20 000 zł.

Za jednolitą gospodarczo transakcję, o której mowa, uznaje się transakcję obejmującą umowę, w ramach której występuje jedna lub więcej dostaw towarów wymienionych w poz. 28a-28c załącznika nr 11 do u.p.t.u. nawet jeżeli są one dokonane na podstawie odrębnych zamówień lub wystawianych jest więcej faktur dokumentujących poszczególne dostawy. Za jednolitą gospodarczo transakcję, o której mowa, uznaje się również transakcję obejmującą więcej niż jedną umowę, jeżeli okoliczności towarzyszące tej transakcji lub warunki, na jakich została ona zrealizowana, odbiegały od okoliczności lub warunków zwykle występujących w obrocie towarami wymienionymi w poz. 28a-28c załącznika nr 11 do u.p.t.u.

W pozycjach 28a-28c załącznika nr 11 do u.p.t.u. wymienia się:

- przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie

- telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych - wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony - PKWiU ex 26.30.22.0;

- konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem - z wyłączeniem części i akcesoriów - PKWiU ex 26.40.60.0.

Odwrotnemu obciążeniu podlegają zatem komputery przenośne, takie jak tablety, laptopy, notebooki, mieszczące się w grupowaniu PKWiU ex 26.20.11.0.

Wydaje się, że czytnik e-booków jest "przenośna maszyną do automatycznego przetwarzania danych, o masie nie większej niż 10 kg". Mieści się on zatem w grupowaniu PKWiU ex 26.20.11.0.

Aby jego dostawa podlegała odwrotnemu obciążeniu (przy wartości transakcji > 20.000 zł), musiałby jednocześnie być kwalifikowany jako tablet, notebook, laptop.

Tych pojęć ustawa już nie wyjaśnia. Nie ma ich także zdefiniowanych w PKWiU.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego:

- tablet, to «mały komputer przenośny wyposażony w ekran dotykowy i ekranową klawiaturę» (http://sjp.pwn.pl/szukaj/tablet.html);

- laptop to «niewielki, przenośny komputer» (http://sjp.pwn.pl/szukaj/laptop.html);

- noteebok zaś to «typ przenośnego komputera osobistego wielkości książki» (http://sjp.pwn.pl/szukaj/notebook.html)

Wydaje się, że czytnik e-książek nie jest ani laptopem, ani notebookiem (w znaczeniu tych powyższych definicji).

Wydaje się natomiast, że niektóre urządzenia stanowiące czytniki e-booków (czy też przede wszystkim będące czytnikiem e-booków) mają funkcje, które pozwalałyby zaliczyć je do tabletów.

Jeśli bowiem czytnik e-książek ma ekran dotykowy, wi-fi (wraz z przeglądarką internetową) i działający system operacyjny, to wydaje się, że może on być kwalifikowany jako tablet. Dotyczy to jednak tylko niektórych czytników e-booków.

Takie, które takich cech nie mają (w szczególności nie mają ekranu dotykowego) za tablet nie mogą być uznane. I w związku z tym – ich dostawa nie będzie podlegać opodatkowaniu w procedurze odwrotnego obciążenia.

Wskazać jeszcze można, że w rządowym uzasadnieniu do projektu Ustawy Nowelizującej, w którym w odniesieniu do zakresu towarów objętych poz. 28a Załącznika wskazano, że: "Celem regulacji jest objęcie mechanizmem odwróconego obciążenia wyłącznie komputerów przenośnych, takich jak: tablety, notebooki, laptopy (obejmujących również urządzenia występujące pod nazwami: palmtop, notebook, netbook, minibook, chromebook, desktop, ultrabook itp.). Regulacja ta nie obejmie natomiast towarów takich jak np. przenośne terminale umożliwiające odczytywanie kodów kreskowych czy przenośne urządzenia do identyfikacji biometrycznej (zdolne do zbierania np. odcisków palców, obrazów tęczówki oka czy zdjęć twarzy). W konsekwencji tego, zaproponowana poz. 28a załącznika nr 11 do u.p.t.u., tj. 26.20.11.0 - Przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie

W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 listopada 2015 r., IPPP3/4512-758/15-2/RM, uznano, że odwrotnemu obciążeniu nie podlega dostawa komputerów mobilnych (przenośnych), które są wykorzystywane jako terminale mobilne do zbierania i przesyłania danych poprzez skanowanie kodów kreskowych lub ich ręczne wpisywanie poprzez klawiaturę. Następnie dane są przesyłane za pomocą łączy bezprzewodowych do innych jednostek powiązanych podmiotu korzystającego z tych urządzeń.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów