Pytanie

Czy można złożyć do urzędu skarbowego druk PIT-6 wybierając opodatkowanie hodowli na zasadzie norm szacunkowych z czynnym żalem i zapłacić podatek z odsetkami, w przypadku gdy się tego nie uczyniło w wymaganym terminie 7 dni od otrzymania uprawnień hodowlanych, czy też trzeba rozliczyć tę działalność na podstawie PKPiR?

Odpowiedź

Złożenie po terminie skutecznego wniosku PIT-6 wraz z czynnym żalem nie jest możliwe. W przypadku niezłożenia takiego wniosku w terminie podatnik powinien rozliczać przychody z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie ksiąg rachunkowych lub PKPiR.

Uzasadnienie

PIT-6 to wniosek, który zgodnie z art. 43 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f., powinien być złożony w określonym terminie. Po upływie tego terminu skuteczne złożenie takiego wniosku nie jest możliwe.

Instytucja czynnego żalu przewidziana jest dla podatników, który dopuścili się czynów zabronionych. W związku z tą instytucją, podatnik, który dokonał czynu zabronionego (na przykład nie złożył w terminie deklaracji) może po spełnieniu określonych warunków uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej. Instytucja ta jednak w żadnym wypadku nie stanowi podstawy do przywrócenia podatnikowi terminu do złożenia wniosku PIT-6. Podatnik zatem nie może złożyć po terminie skutecznego wniosku PIT-6 wraz z czynnym żalem. W przypadku niezłożenia takiego wniosku w terminie podatnik powinien rozliczać przychody z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów (art. 15 ust. 1 u.p.d.o.f.).

Dowiedz się więcej z książki
PIT. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł