Pytanie

W ramach umowy o dzieło zatrudniliśmy osobę, która w podróż służbową pojechała do innego miasta. Przy rozliczeniu podróży służbowej osoba ta przedstawiła rachunek za hotel i bilety PKP.

Czy pracodawca ma prawo odliczyć VAT z faktur dokumentujących podróż służbową osoby niebędącej pracownikiem?

Odpowiedź

Z zasady do nabywanych usług noclegowych nie stosuje się odliczenia podatku naliczonego.

Pracodawca będący podatnikiem VAT, może dokonać odliczenia podatku naliczonego na podstawie biletu PKP przedstawionego w ramach rozliczenia delegacji służbowej przez osobę zatrudnioną na umowę o dzieło, jeśli jest to bilet jednorazowy uprawniający do przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km.

Uzasadnienie

Zasadą wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., jest, że podatnikowi, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a u.p.t.u., kwotę podatku naliczonego stanowi, co do zasady, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W art. 106o u.p.t.u. ustawodawca zawarł delegację dla Ministra Finansów do określenia, w drodze rozporządzenia, przypadków, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e u.p.t.u., oraz zakres tych danych.

Na mocy § 3 pkt 4 rozporządzenia ministra finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur - dalej r.w.f., faktura dokumentująca przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, powinna zawierać:

a) numer i datę wystawienia,

b) imię i nazwisko lub nazwę podatnika,

c) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,

d) informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,

e) kwotę podatku,

f) kwotę należności ogółem.

Tak więc, moim zdaniem, nie ma przeszkód aby pracodawca, będący podatnikiem VAT, odliczył podatek naliczony na podstawie biletu PKP przedstawionego w ramach rozliczenia delegacji służbowej, w tym także przez osobę zatrudnioną na umowę o dzieło, jeśli bilet ten spełnia warunki określone w § 3 pkt 4 r.w.f., a wydatek z nim związany służy wykonywaniu przez podatnika czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych. Zatem w żadnym przypadku podatnikowi nie służy prawo odliczenia podatku naliczonego, jeśli związany jest on z nabyciem usług noclegowych.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego w VAT
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł