Czy możemy wystawiać faktury bez VAT, skoro nasza obsługa (wspomniane 30 euro za pośrednictwo) związana jest bezpośrednio z usługą z art. 27 u.p.t.u., wg której VAT odprowadza odbiorca, czy nie mamy takiego prawa, ponieważ nie jest to pośrednictwo wprost wymienione w żadnym z kolejnych punktów wspomnianego art. 27?
Skoro, jak stwierdzono w pytaniu, usługi, które świadczy Pytający (spółka z o.o. z siedzibą w Polsce), nie zostały wymienione w art. 27 ust. 2-6 u.p.t.u., to stosownie do zasady ogólnej (art. 27 ust. 1 u.p.t.u.), miejscem ich świadczenia oraz opodatkowania będzie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W przypadku świadczenia usług podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia podatku ma określenie miejsca świadczenia danej usługi. Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 27 ust. 1 u.p.t.u., w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługi posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braki takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
Z powyższych uregulowań wynika, że tylko w ściśle określonych przypadkach, tj. enumeratywnie wymienionych w art. 27 ust. 2-6 oraz art. 28 u.p.t.u., miejsce świadczenia (opodatkowania) danej usługi będzie inne miejsce aniżeli miejsce siedziby (stałego miejsca prowadzenia działalności albo miejsca zamieszkania) świadczącego tę usługę.
W świetle powyższego, skoro - jak stwierdzono w pytaniu - usługi, które świadczy Pytający (spółka z o.o. z siedzibą w Polsce), nie zostały wymienione w art. 27 ust. 2-6 u.p.t.u., to stosownie do zasady ogólnej (art. 27 ust. 1 u.p.t.u.) miejscem ich świadczenia oraz opodatkowania będzie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dla porządku dodać również należy, że na podstawie delegacji zawartej w art. 28 ust. 9 u.p.t.u., w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.) - dalej r.u.p.t.u., określono dwa dodatkowe wyjątki od zasady przewidzianej w art. 27 ust. 1 u.p.t.u. Odstępstwa te zostały wymienione § 4b i § 4c r.u.p.t.u. i dotyczą świadczenia usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego oraz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (...).