W opinii podsekretarza stanu w MG Rafała Baniaka, odpowiedni podział ryzyka pomiędzy podmiotem publicznym a partnerem prywatnym zwalnia umowy PPP z długu publicznego. – Nasze stanowisko jest zgodne z wytycznymi EUROSTATU w zakresie klasyfikacji zobowiązań finansowych wynikających z umów PPP – podkreślił wiceminister.
Jak przypomina resort gospodarki, Wytyczne EUROSTAT 18/2004 wskazują, że w przypadku, jeśli większość ryzyk będzie istniało po stronie partnera prywatnego, to projekt PPP nie powinien być zaliczany do długu obciążającego stronę publiczną. Ministerstwo Gospodarki proponuje zatem aby kwestie tę doprecyzować na poziomie ustawowym.
MG przygotowało projekt założeń projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i społecznych. – Zaproponowaliśmy tam dodanie przepisu w zakresie wytycznych EUROSTAT do treści ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym – zaznaczył wiceminister Baniak. Dodał, że projekt założeń dostępny na stronie BIP Ministerstwa Gospodarki i Rządowego Centrum Legislacji.
Propozycje MG dot. ustawy o PPP nie będą rodzić negatywnych skutków dla budżetu, rozwieją także wątpliwości interpretacyjne. - Utrzymanie stanu prawnego, w obecnym kształcie utrudni powstawanie projektów w formule PPP – dodał wiceminister Baniak.
Od 1 stycznia 2011 r. obowiazuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa. Zgodnie z § 3 pkt 1 ww. rozporządzenia do kredytów i pożyczek zalicza się również umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, które mają wpływ na poziom długu publicznego.