Kod 2D zawierał będzie numer banderoli, zakodowaną informację na temat serii i zakodowany rok wytworzenia banderoli. Jego wprowadzenie umożliwi łatwiejszą, sprawniejszą weryfikację legalności produktu oraz autentyczności umieszczonej na nim banderoli, bowiem po zeskanowaniu kodu osoba sprawdzająca otrzyma komplet informacji na temat weryfikowanej banderoli. Natomiast w przypadku służb kontrolnych ułatwi i przyspieszy kontrolę obanderolowanych wyrobów akcyzowych.

Projekt rozporządzenia wprowadza modyfikację samoprzylepnych znaków akcyzy w postaci nacięć, które będą ułatwiały uszkadzanie się banderol podczas otwarcia puszki. Zgodnie bowiem z art. 120 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym znak akcyzy powinien być tak naniesiony na opakowanie, aby zdjęcie znaku lub otwarcie powodowało uszkodzenie znaku w sposób uniemożliwiający jego powtórne użycie.

W celu przyspieszenia procesu zamawiania znaków akcyzy u ich wytwórcy, we wzorach wstępnych zapotrzebowań dodana zostanie możliwość wpisania ilości arkuszy zapotrzebowanych znaków akcyzy. W dotychczasowych wzorach wstępnych zapotrzebowań podmioty, które zapotrzebowały znaki akcyzy w arkuszach, informacje o tym fakcie wpisywały w piśmie przewodnim.

Projekt rozporządzenia nie zawiera nowych wzorów znaków akcyzy oraz ich opisów, ponieważ na obecnym etapie prac legislacyjnych uznane zostały za niejawne.

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Dowiedz się więcej z książki
Akcyza w prawie Unii Europejskiej. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł