Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 lipca 2014 r.
W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się przedsiębiorca prowadzący firmę transportową. Przedsiębiorca zapytał fiskusa, czy od 1 kwietnia 2014 r. może korzystać z prawa do 50 proc. odliczenia VAT z faktur zakupu paliwa i z faktur za naprawy samochodów ciężarowych, tj.: Toyoty Hilux o dopuszczalnej ładowności 830 kg oraz Renault Megane Kombi o dopuszczalnej ładowności 525 kg. Opisane wyżej samochody ciężarowe przedsiębiorca wykorzystuje zarówno w działalności gospodarczej jak również w celach prywatnych.
Zobacz: Zmieniły się zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów firmowych >>
Przedsiębiorca uważa, że ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa i naprawy samochodów w 50 proc. Fiskus też tak uważa. Jednak kwestię odliczeń kosztów napraw oraz kosztów zakupów paliwa należy rozpatrywać oddzielnie.
W myśl art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
- 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
- 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
- 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Oznacza to, że do pojazdów samochodowych innych niż wymienione w tym przepisie nie ma zastosowania zakaz odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, obowiązujący do 30 czerwca 2015 r.
Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>
A ponieważ każdy z samochodów, co do których wnioskował przedsiębiorca, przekracza określoną ładowność w stosunku do liczby miejsc (siedzeń) w tym samochodzie, to nie znajduje tu zastosowania obowiązujący do 30 czerwca 2015 r. zakaz odliczenia podatku od nabywanego paliwa służącego do napędu tych samochodów.
Podsumowując, fiskus potwierdził, że przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości stanowiącej 50 proc. kwoty podatku z faktur dokumentujących zakup paliwa do przedmiotowych samochodów oraz zakup usług naprawy samochodów.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 lipca 2014 r., IPTPP4/443-312/14-4/JM, LEX nr 236224
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego