Mówi o nich art. 15 § 2 u.p.e.a. Koszty upomnienia nie są jednak kosztami egzekucyjnymi w ścisłym tego słowa znaczeniu. Choć podlegają ściągnięciu w trybie właściwym dla kosztów egzekucyjnych, to jednak przysługują one wierzycielowi, a nie organowi egzekucyjnemu. Wysokość kosztów upomnienia jest ustalana odrębnie od kosztów egzekucyjnych. Ponadto, powstają one jeszcze przed rozpoczęciem postępowania egzekucyjnego.
Zobacz: Sprzedaż samochodu mniej korzystna podatkowo >>
Cena promocyjna: 54 zł
|Cena regularna: 72 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
W artykule opublikowanym w listopadowym numerze Przeglądu Podatkowego pt. Postępowanie organów egzekucyjnych w przedmiocie kosztów egzekucyjnych – zagadnienia praktyczne autor prezentuje zagadnienie postępowania organów egzekucyjnych w administracji w zakresie kosztów egzekucyjnych z uwzględnieniem problemów praktycznych towarzyszących tej procedurze oraz aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz Trybunału Konstytucyjnego. Artykuł dotyczy głównie problemu zasadności oraz wysokości naliczonych kosztów egzekucyjnych, ale także instytucji ich umorzenia oraz rozłożenia na raty.
Więcej w listopadowym numerze Przeglądu Podatkowego >>
Zobacz również: Jak ująć koszt upomnienia w ewidencji księgowej? >>
Postępowanie egzekucyjne prowadzone w sprawie egzekucji należności pieniężnych >>
Czy można umorzyć z urzędu koszty upomnienia z uwagi na ich niską wysokość? >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.