Pytanie Użytkownika Vademecum Głównego Księgowego:
Jakie rodzaje transakcji dokonywanych w ramach importu usług będą wykazywane w wierszu 27 i 28, a jakie w wierszu 29 i 30 deklaracji VAT-7? Proszę o podanie przykładów. Mam problem ze zidentyfikowaniem usług, do których ma zastosowanie art. 28b u.p.t.u.
Odpowiedź
W poz. 27 i 28 deklaracji VAT-7 wykazuje się import usług świadczonych przez podmioty spoza Unii Europejskiej, np. przez podatników z Rosji, Chin, RPA, USA, Australii, itd.
W poz. 29 i 30 deklaracji VAT-7 wykazuje się import usług świadczonych przez podmioty z innych niż Polska krajów należących do Unii Europejskiej, np. przez podatników z Niemiec, Czech, Hiszpanii, Węgier, Wielkiej Brytanii, itd.
Uzasadnienie
Zgodnie z pkt 12 i 13 objaśnień do części C deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K) stanowiącymi załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 27.12.2016 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług:
– w poz. 27 i 28 wykazuje się łączną kwotę podstawy opodatkowania i podatku należnego od importu usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u., z wyłączeniem usług wykazywanych w poz. 29 i 30 (wiersz 12),
– w poz. 29 i 30 wykazuje się łączną kwotę podstawy opodatkowania i podatku należnego od importu usług, dla których miejsce świadczenia określa się na podstawie art. 28b u.p.t.u., nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej w rozumieniu u.p.t.u., tj. podatników podatku od wartości dodanej nakładanego na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej innym niż terytorium kraju.
Na podstawie art. 28b ust. 1–3 u.p.t.u., miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zaś usługobiorca nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
Z kolei na mocy art. 2 pkt 9 u.p.t.u. przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u.
Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. a i lit. b tiret pierwszy u.p.t.u. stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
– usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,
– usługobiorcą jest, w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b u.p.t.u., podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u.
Z powyższego wynika, że import usług występuje, gdy usługi dla polskiego podatnika świadczone są przez podatnika spoza Polski, a z art. 28b u.p.t.u. wynika, że miejscem ich świadczenia jest terytorium Polski.
Przykładowo, import usług wystąpi zarówno, gdy usługi świadczone są przez podatnika z Rosji, jak i wtedy, gdy usługi świadczone są przez podatnika z Niemiec.
W pierwszym przypadku usługi nie są nabywane od podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu u.p.t.u., tj. od podatnika podatku od wartości dodanej nakładanego na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej innym niż terytorium kraju, gdyż Rosja nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Tego rodzaju import usług wykazuje się w poz. 27 i 28 deklaracji VAT-7.
W drugim przypadku usługi są nabywane od podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu u.p.t.u., tj. od podatnika podatku od wartości dodanej nakładanego na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej innym niż terytorium kraju, gdyż Niemcy są państwem członkowskim Unii Europejskiej. Tego rodzaju import usług wykazuje się w poz. 29 i 30 deklaracji VAT-7