Odpowiedź:
Przy ustalaniu różnic kursowych od własnych środków zgromadzonych na rachunku bankowym zawsze bierze się pod uwagę faktycznie stosowane kursy z dnia wpływu i wypływu waluty.
Dla transakcji zapłaty za konkretne usługi dla rozliczenia różnic kursowych należy porównać kurs historyczny tj. kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu i faktyczny kurs z dnia zapłaty albo uzyskania przychodu.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 24c. ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:
1) przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;
2) poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;
3) otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5;
W myśl natomiast art. 24c ust. 3 u.p.d.o.f. ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:
1) przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;
2) poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;
3) otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5;
Kolejne artykuły (art. 24c ust. 4-6 u.p.d.o.f.) nakazują aby przy obliczaniu różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględniać kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.
Przez średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, o którym mowa w ust. 2 i 3, rozumie się kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu.
Odnosząc powyższe do przedstawionych zdarzeń gospodarczych w pierwszej kolejności należy rozdzielić rodzaje różnic kursowych na różnice kursowe powstałe ze środków zgromadzonych na rachunku bankowym walutowym i różnice kursowe powstałe przy rozliczaniu transakcji walutowych z kontrahentami.
Przy ustalaniu różnic kursowych od własnych środków zgromadzonych na rachunku bankowym zawsze bierze się pod uwagę faktycznie stosowane kursy z dnia wpływu i wypływu waluty.
Mając na uwadze powyższe dla rozliczenia różnic kursowych od własnych środków (pkt 1 Państwa pytania) należy stosować kurs 4,2 dla przelanego 1000 euro.
Kolejne punkty to już sytuacje zapłaty za transakcje kontrahenta.
Dla tych transakcji dla rozliczenia różnic kursowych należy porównać kurs historyczny tj. kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu i faktyczny kurs z dnia zapłaty.
Odpowiednio faktycznym kursem będzie tutaj:
– kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu pobierając prowizje 5 euro (pobierając prowizję bank nie stosuje bowiem żadnego kursu)
– oraz kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty 200 euro za fakturę (przelewając płatność na rachunek walutowy kontrahenta bank również nie stosuje żadnego kursu)
– kurs średni NBP z dnia poprzedzającego zapłatę w przypadku zapłaty za fakturę w wysokości 300 euro
– kurs 4,1 zł dla transakcji poboru stałej prowizji w wysokości 6,1 euro.
Artur Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 26 stycznia 2015 r.
Jakie kursy walut należy stosować do transakcji na rachunku dewizowym?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoPosiadam konto złotowe i dewizowe w banku. W jednym miesiącu dokonałam następujących transakcji, które przeliczyłam po niżej wymienionych kursach, celem wyliczenia różnic kursowych od środków własnych zgromadzonych na koncie dewizowym.Czy zastosowałam prawidłowe kursy? bank przelał mi z konta złotowego na dewizowe 1000 euro po kursie 4,2 euro (konto było zerowe) przyjęłam kurs banku 4,20; w tym samym dniu pobrał prowizję w wysokości 5 euro oraz przelał 200 euro za fakturę zakupu do mojego kontrahenta i w tym przypadku także zastosowałam kurs banku; dwa dni później dokonałam kolejnej zapłaty za fakturę w wysokości 300 euro, zastosowałam kurs średni NBP z dnia poprzedzającego zapłatę; na koniec miesiąca bank pobrał mi stałą prowizję za prowadzenie rachunku, która zgodnie z umową wynosi 25 zł., lecz pobierana jest zawsze z konta dewizowego po przeliczeniu wg kursu banku na euro np. pobrał 6,10 euro po kursie 4.1, zastosowałam kurs banku.Nadmieniam, że do wyliczenia różnic kursowych dotyczących ww. faktur zakupu zastosowałam średnie kursy NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktur i ich zapłaty, a do pobranych prowizji celem rozliczenia w kosztach ich wartości przyjęłam także średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień zapłaty.Czy zastosowałam prawidłowe kursy?W jakiej sytuacji, po stronie rozchodów z konta dewizowego, stosuje się faktycznie zastosowany kurs walut, a może zawsze stosuje się średni kurs NBP?