Odpowiedź:
W przedstawionej sytuacji kursem przeliczeniowym dla celów VAT jest kurs euro ogłoszony przez NBP albo kurs wymiany opublikowany przez EBC na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury, np. w przypadku faktury wystawionej w dniu 18 stycznia 2016 r. – na dzień 15 stycznia 2016 r.
Uzasadnienie:
Zasady przeliczania dla celów VAT kwot wyrażonych w walutach obcych określają przepisy art. 31a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. Zasadą wynikającą ze wskazanych przepisów jest, że do przeliczenia stosowany jest kurs średni waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski (NBP) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, względnie kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny (EBC) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (zob. art. 31a ust. 1 u.p.t.u.).
Od zasady tej istnieje kilka wyjątków. Najważniejszy z nich określa art. 31a ust. 2 u.p.t.u., z którego wynika, że w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury, względnie kurs wymiany opublikowany przez EBC na ostatni dzień poprzedzający dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.
Przyjmuje się, że przytoczone przepisy mają odpowiednie zastosowanie w przypadkach, gdy miejsce świadczenia usług znajduje się poza terytorium kraju, a więc gdy obowiązek podatkowy w Polsce w istocie nie powstaje (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 czerwca 2014 r. - IPPP3/443-349/14-2/MKw). W konsekwencji w przedstawionej sytuacji kursem przeliczeniowym dla celów VAT jest kurs euro ogłoszony przez NBP albo kurs wymiany opublikowany przez EBC na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury, np. w przypadku faktury wystawionej w dniu 18 stycznia 2016 r. – na dzień 15 stycznia 2016 r.
Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 8.03.2016 r.
Jaki kurs przeliczeniowy zastosować do VAT dla usług ciągłych świadczonych dla podmiotów zagranicznych?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoSpółka świadczy usługi ciągłe dla podmiotów zagranicznych. W umowie zostały określone miesięczne okresy rozliczeniowe. Spółka wystawia faktury w euro. Ze względu na przyspieszony proces zamykania ksiąg, faktury za dany miesiąc są wystawiane w połowie miesiąca (np. faktura za styczeń jest wystawiana 18 stycznia z datą wykonania usługi 31 stycznia).Jaki kurs przeliczeniowy zastosować do VAT w takim przypadku?