My wystawiamy datę sprzedaży, bo mieści się to w obrębie jednego miesiąca, np. data wystawienia to 31.08.2017 i datę zakończenia dostawy lub usługi to również 31.08.2017 r. W myśl art. 106e ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy o VAT. Na fakturze są numery zamówień, bez dat.
 

Czy tak wystawioną fakturę można uznać za prawidłową, ponieważ nie sposób podawać daty wszystkich transakcji?


Odpowiedź
Zdaniem organów podatkowych, jak również części sądów administracyjnych na fakturze należy zamieścić daty wszystkich transakcji udokumentowanych zbiorczą fakturą. Niemniej jednak istnieje również stanowisko przeciwne, które należy mieć nadzieję spowoduje zmianę podejścia organów podatkowych.

Uzasadnienie
W myśl art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u. faktura powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, jeżeli podatnik wystawia zbiorcze faktury, a daty dokonania lub zakończenia dostaw towarów lub wykonania usług są określone i różnią się od daty wystawienia faktury, to na fakturze należy zamieścić daty wszystkich transakcji udokumentowanych zbiorczą fakturą.
Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji indywidualnej nr 0112-KDIL1-3.4012.9.2017.2.KM z 12.05.2017 r. w analogicznej jak Państwa sytuacji wskazuje: (…) „Jak jednoznacznie wynika z opisu sprawy, wysyłki towarów są bardzo częste i odbywają się kilka razy w ciągu jednego dnia przez 7 dni w tygodniu. Zatem Wnioskodawca może bez większych przeszkód wyszczególnić zarówno moment rozpoczęcia poszczególnych dostaw, jak i ich zakończenia, oraz określić jednoznacznie przedmiot poszczególnych dostaw (ich rodzaj i zakres). W związku z tym, w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z odrębnymi dostawami określonych towarów, które można wyodrębnić jako samodzielne świadczenia (określone co do przedmiotu oraz czasu ich realizacji).

(…)Wobec powyższego, Wnioskodawca w wystawionej fakturze dokumentującej dostawy zrealizowane w danym tygodniu/miesiącu (fakturze zbiorczej) obowiązany będzie zamieścić wszystkie daty poszczególnych transakcji (dostaw towarów) dokumentowanych tą fakturą. Określenie w fakturze zbiorczej daty dostawy jako dzień dokonania ostatniej dostawy w danym tygodniu/miesiącu (potraktowanie daty ostatniej dostawy jako dnia zrealizowania szeregu dostaw) nie wypełni dyspozycji normy zawartej w art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy.”

Organy podatkowe w takiej sytuacji uznają, iż nie ma podstaw do uznania, iż mamy do czynienia ze sprzedażą o charakterze ciągłym, rozliczaną w okresach rozliczeniowych, a tym samym brak jest podstaw do uznania dostawy za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia.

Część składów orzekających sądów administracyjnych podziela powyższe stanowisko (wyrok NSA z 28.10.2016 sygn. akt I FSK 425/15, wyrok WSA w Poznaniu z 29.03.2017, sygn. akt. I SA/Po 1237/16).

Niemniej jednak można również spotkać się ze stanowiskiem przeciwnym. Jak wskazuje NSA w wyroku z 12.07.2017 r. sygn. akt I FSK 1714/15 za dostawy o charakterze ciągłym, o których mowa w art. 19a ust. 4 w związku z art. 19a ust. 3 u.p.t.u. należy uznać ciąg kolejnych, odrębnych dostaw dokonywanych w dłuższym niż miesiąc okresie czasu, będący wynikiem ustaleń poczynionych pomiędzy kontrahentami, czy zawartych pomiędzy nimi umów, w ramach których dostawca zobowiązuje się wobec nabywcy do dostarczania na jego rzecz ściśle określonych towarów, według ustalonego planu.

Analogiczne stanowisko zajął NSA w wyroku z 11.04.2017 r. I FSK 1104/15, w którym czytamy: ”Pojawia się (...) pytanie, kiedy dokonanie poszczególnych dostaw (świadczeń częściowych) w sposób powtarzalny można będzie uznać za dokonanie dostawy w sposób ciągły, a kiedy nie (...). Kwestia ta musi być oceniania każdorazowo na tle konkretnego stanu fatycznego. Zasadnicze znaczenie będzie tu miała ocena stosunku zobowiązaniowego łączącego strony (...).

Stan faktyczny wskazany we wniosku o interpretację, z którego wynika, że strona skarżąca zawarła z klientami umowy o stałym zaopatrzeniu w farby i lakiery drukarskie, co polega na powtarzających się dostawach częściowych, dla których ustalono terminy rozliczeń miesięczne lub dziesięciodniowe odpowiada dyspozycji tego przepisu. Poszczególne dostawy są realizacją przyjętego zobowiązania do dokonania szeregu dostaw częściowych określonych towarów, objętych jednym stosunkiem zobowiązaniowym, kiedy z góry przyjęto powtarzalność dostaw i ustalono dla nich okresy rozliczeniowe. Taka wykładnia i zastosowanie przepisu nadaje mu sens i racjonalność, jak również upraszcza i ułatwia podatnikom rozliczenie zobowiązań podatkowych, co również należy mieć na uwadze.”

Jak wynika zatem z powyższych przepisów, zdaniem organów podatkowych, jak również części sądów administracyjnych na fakturze należy zamieścić daty wszystkich transakcji udokumentowanych zbiorczą fakturą. Niemniej jednak istnieje również stanowisko przeciwne, które należy mieć nadzieję spowoduje zmianę podejścia organów podatkowych.

Autor odpowiedzi: Artur Kowalski
Odpowiedzi udzielono 25.09.2017 r.