Pytanie:
Pod jaką datą zaksięgować w PKPiR opisane zdarzenie gospodarcze i wg jakiego kursu dokonać przeliczenia waluty?
Dla potrzeb VAT wystawiam 15.10.2010 r. fakturę wewnętrzną, w podstawie której obejmuje wszystkie ww. faktury.

Odpowiedź:
Zakup towaru handlowego sprowadzonego z Chin należy wykazać w PKPiR w dacie jego faktycznego otrzymania (z datą 7 lipca 2010 r. w kolumnie 2 PKPiR). Koszty uboczne zakupu tego towaru należy wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie otrzymania dokumentów stwierdzających poniesienie wydatków (z datą wystawienia tych dokumentów w kolumnie 2 PKPiR).

 

Uzasadnienie:
Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - dalej r.p.k.p.r. Zgodnie z § 17 ust. 1 r.p.k.p.r., zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi (z nieistotnym w omawianej sytuacji zastrzeżeniem § 30 r.p.k.p.r.) niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Jednocześnie jednak z art. 22 ust. 6b ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., wynika, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących PKPiR uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Z kolei z punktu 3 objaśnień do PKPiR wynika, że w kolumnie 2 należy wpisywać dzień miesiąca wynikający z dokumentu stanowiącego podstawę dokonywania wpisu (datę poniesienia wydatku, otrzymania towaru lub uzyskania przychodu albo datę zestawienia sprzedaży).
Zakupy towarów handlowych otrzymanych po dacie wystawienia faktury dokumentującej ich zakup należy wykazywać (księgować) w PKPiR w momencie faktycznego ich otrzymania wskazując w kolumnie 2 datę wystawienia faktury. Dotyczy to również importowanych towarów (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9.01.2009 r., ILPB1/415-826/08-4/AG). A zatem w przedstawionej sytuacji zakup towaru handlowego sprowadzonego z Chin należy wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie jego faktycznego otrzymania z datą 7 lipca 2010 r. w kolumnie 2 PKPiR.
Księgowania pozostałych wymienionych w pytaniu wydatków (stanowiących koszty uboczne zakupu towaru handlowego, a więc wykazywanych w kolumnie 11 PKPiR) należy dokonywać w dniu otrzymania dokumentów na podstawie których są księgowane (nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym - zob. § 17 ust. 2 r.p.k.p.r.). Potwierdzają to organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9.01.2009 r., ILPB1/415-826/08-4/AG. Czytamy w niej, że "w przypadku otrzymania wraz z towarem dokumentów księgowych dotyczących ubocznych kosztów zakupu (importu) towarów, zapisy dotyczące tychże wydatków należy ująć w dniu, w którym otrzymano dokumenty księgowe (zgodnie z § 17 ust. 2 cytowanego wcześniej rozporządzenia). Natomiast kiedy dokumenty te zostaną przez Wnioskodawcę otrzymane w terminie późniejszym niż data ich wystawienia, wówczas Wnioskodawca winien dokonać zapisu w dniu faktycznego otrzymania faktury". Dodać należy, że również w tych przypadkach w kolumnie 2 PKPiR wskazywać należy datę poniesienia tych wydatków, czyli - w myśl art. 22 ust. 6b u.p.d.o.f. - dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. A zatem, przykładowo, w przypadku ujmowania w PKPiR kosztu zakupu usługi niemieckiego przedstawiciela podatkowego należy w kolumnie 2 wpisać datę 29 września 2010 r.
Udzielona odpowiedź ma odpowiednie zastosowanie w dodatkowym stanie faktycznym. Koszt zakupu towaru od chińskiej firmy należy wykazać w dacie jego faktycznego otrzymania z datą wystawienia faktury (dzień 9.01.2013 r.) w kolumnie 2. Kursem przeliczeniowym jest dla tego kosztu kurs średni waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w dniu 8.01.2013 r. (w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień poniesienia kosztu – zob. art. 11a ust. 2 u.p.d.o.f.).

[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2020 r.]