Odpowiedź:
W protokole z rozliczenia wyników inwentaryzacji niedobory środków trwałych należy wycenić według ich wartości netto. W omawianym przypadku wartość księgowa w 100% umorzonego środka trwałego wynosi 0 zł. Nie ma jednak przeszkód, żeby w protokole wskazać również wartości początkowe oraz naliczone umorzenie środków trwałych.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 27 ustawy z 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.) przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych.
Ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.
Do wyceny i rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych przyjmuje się w przypadku ujawnionych niedoborów rzeczowych składników majątku trwałego ich wartości początkowe pomniejszone o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne.
Michał Topulniak, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 7.04.2017 r.
Jak w protokole inwentaryzacji wykazać wartość środka trwałego umorzonego w całości?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoJak w protokole inwentaryzacji wykazać wartość środka trwałego w 100% umorzonego, 0 zł czy wartość początkową z ksiąg?