Czy jeśli nie mam zafakturowanych dostaw do 25 marca 2017 r. (termin deklaracji za luty 2017 r.), to mam liczyć trzy miesiące od daty powstania obowiązku podatkowego - 15.02.2017 r.?
Czyli wtedy marzec, kwiecień, maj 2017 r., czy luty, marzec, kwiecień 2017 r.?
Odpowiedź:
Termin trzech miesięcy wprowadzony przepisem art. 86 ust. 10i ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) – dalej u.p.t.u., w żaden sposób nie wpływa na istniejący od 2014 r. obowiązek korekty VAT naliczonego z tytułu WNT przy braku faktury.
Uzasadnienie:
Od 1.01.2017 r. prawodawca zmodyfikował zasady rozliczania VAT naliczonego z tytułu transakcji podlegających odwrotnemu opodatkowaniu (w transakcjach krajowych i zagranicznych), w przypadku, gdy rozliczenie takie dokonywane jest z opóźnieniem (w ramach korekty).
W stanie prawnym dla rozliczenia podatku naliczonego z tytułu transakcji podlegających odwrotnemu opodatkowaniu, zarówno w ramach transakcji krajowych jak i zagranicznych (również import usług i WNT), podatnik nie tylko musi wykazać VAT należny, ale musi rozpoznać VAT należny z tego tytułu nie później niż w ciągu trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b i pkt 3 u.p.t.u.).
Jeżeli podatnik nie wykaże VAT należnego w ciągu trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy, wówczas rozliczenie VAT naliczonego może być dokonane pod warunkiem rozpoznania podatku należnego, przy czym podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej (art. 86 ust. 10i u.p.t.u.).
To oznacza, że jeżeli np. podatnik dokonał WNT w styczniu i w tym miesiącu podatnik nie rozpoznał podatku należnego, ale złoży korektę nie później niż w kwietniu (korekta za styczeń), wówczas w deklaracji za styczeń wykaże VAT należny i naliczony.
Inaczej gdyby korekta była złożona później: w przypadku, gdy podatnik złoży korektę deklaracji za styczeń np. 10 maja, wówczas VAT należny rozpozna w deklaracji za styczeń, ale naliczony dopiero w deklaracji za kwiecień. W tej sytuacji podatnik musi przy korekcie zapłacić zaległy należny VAT wraz z odsetkami.
Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że jeżeli faktura dotycząca WNT nie zostanie wystawiona do 15. dnia następnego miesiąca, wówczas obowiązek podatkowy powstaje właśnie owego 15. dnia następnego miesiąca i od końca takiego miesiąca liczony jest trzymiesięczny okres dla dokonania neutralnej korekty (tj. dla rozliczenia w jednej deklaracji VAT należnego i naliczonego).
Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że cały czas aktualny jest przepis art. 86 ust. 10b pkt 2 lit a u.p.t.u. i ust. 10g u.p.t.u
W przypadku nieotrzymania w terminie, o którym mowa w ust. 10b pkt 2 lit. a u.p.t.u., faktury dokumentującej dostawę towarów, stanowiącą u podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, podatnik jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ten termin.
To oznacza, że jeżeli np. WNT miało miejsce w styczniu i faktura została wystawiona w tym samym miesiącu, ale podatnik jej nie otrzymał jednak rozliczył VAT należny i naliczony, to przy nieotrzymaniu faktury do końca kwietnia musi zmniejszyć VAT naliczony w deklaracji za ten miesiąc.
Trzeba jednak pamiętać, że w pewnych sytuacjach podatnik winien rozliczyć WNT przez korektę, nawet jeżeli wie, że niebawem będzie zobligowany do dokonania korekty.
Można to zobrazować przykładem: WNT miało miejsce w styczniu i faktura została wystawiona w tym samym miesiącu. Podatnik nie rozpoznał WNT. W kwietniu podatnik dowiedział się o WNT i fakturze wystawionej w styczniu jednak jeszcze jej nie otrzymał. W tej sytuacji podatnik musi przed końcem kwietnia skorygować deklarację za styczeń wykazując w niej VAT należny i naliczony.
Dzięki temu u podatnika nie wystąpią żadne odsetki. Korekta taka winna być dokonana, pomimo że w deklaracji za kwiecień podatnik dokona obniżenia VAT naliczonego w trybie art. 86 ust. 10g u.p.t.u.
Radosław Kowalski
Jak rozumieć określenie "trzy miesiące od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy WNT od nabytych towarów"?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoJak rozumieć art. 10i u.p.t.u. w brzmieniu obowiązującym od 01.2017 r.?Co oznacza określenie trzy miesiące od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy WNT od nabytych towarów?Mam niezafakturowane dostawy za styczeń 2017 r.Czy w tym przypadku trzy miesiące oczekiwania na wpływ faktury to luty, marzec i kwiecień 2017 r., czy styczeń, luty i marzec 2017 r.?