Pytanie
Polska firma będąca czynnym podatnikiem VAT postanowiła wynająć własną nieruchomość firmie zagranicznej. Poprzedni najemca przystosował tą nieruchomość na hostel i zakończył już swoją działalność, pozostawiając nakłady wynajmującemu.
Jak rozliczyć się z podmiotem zagranicznym?
Odpowiedź
Świadczenie usług najmu nieruchomości firmie zagranicznej będzie opodatkowane VAT w Polsce według stawki 23 proc. (na takich samych zasadach jak najem firmie polskiej).
Uzasadnienie
Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.). A contrario – nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przepisy art. 28a-28o u.p.t.u. oraz § 4-6 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 247 z późn. zm.).
Ze wskazanych przepisów wynika, między innymi, szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tymi usług wynajmu nieruchomości lub ich części. Miejscem świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości (zob. art. 28e u.p.t.u.).
Powoduje to, że miejscem świadczenia usługi wynajmu nieruchomości, o której mowa, znajduje się na terytorium Polski (zakładam, że chodzi o wynajem nieruchomości położonej w Polsce). Świadczenie tej usługi będzie zatem podlegało opodatkowaniu VAT w Polsce (według stawki podstawowej 23 proc.).
Podkreślić należy, że usługa ta będzie opodatkowana VAT na takich samych zasadach jak obowiązujące przy świadczeniu analogicznej usługi na rzecz polskiej firmy. Fakt, że najemcą będzie firma zagraniczna nie spowoduje żadnych szczególnych zasad opodatkowania poza tym, że jeżeli jest to firma spoza Unii Europejskiej na wystawianych jej fakturach za najem nie będzie musiał być podawany numer VAT tej firmy (w przypadku nabywców przepisy nakazują jedynie podawanie na fakturach polskich numerów VAT oraz numerów VAT innych państw członkowskich - zob. § 5 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 68, poz. 360 z późn. zm. w zw. z art. 2 pkt 11 u.p.t.u.).