Pytanie
Pracownicy spółki z o.o. przy użyciu karty paliwowej BP tankują auta służbowe. Na koniec każdego tygodnia BP Europa oddział w Polsce wystawia nam faktury, w których obciąża nas za paliwo 23 proc. stawką VAT, OS (opłata osobowa) ze stawką 0 proc. oraz ze stawką 20 proc. opłata dodatkowa za przejazd autostradą za granicą marża (ADD.VAS COSTS).
Jak prawidłowo należy rozliczyć tę fakturę w rejestrach VAT?
Czy rozpoznajemy import usług?
Odpowiedź
Jeżeli oddział BP Europa w Polsce jest odrębnym podatnikiem VAT posiadającym siedzibę działalności gospodarczej w Polsce, nie wystąpi import usług.
Fakturę taką należy rozliczyć w ewidencji zakupu VAT jako odpłatne nabycie towarów i usług w kraju.
Uzasadnienie
Zgodnie z definicją art. 2 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - pod pojęciem importu usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u.
Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. a u.p.t.u. podatnikami są również osoby prawne nabywające usługi, jeżeli m.in. spełniony jest warunek, że usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Z opisu pytania wynika, że usługodawcą jest oddział BP Europa w Polsce, a więc należy założyć, że oddział ten jest odrębnym podatnikiem VAT posiadającym siedzibę działalności gospodarczej w Polsce.
Zatem fakturę wystawioną przez ten oddział należy rozliczać jak każde inne odpłatne nabycie towarów i usług w kraju.
Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego