Odpowiedź:
VAT MOSS to podatek od wartości dodanej.
Uzasadnienie:
Na wstępie należy zauważyć, że VAT MOSS (Mini One Stop Shop) to w istocie zagraniczny podatek od wartości dodanej (z państwa członkowskiego – art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) przekazywany jedynie za pośrednictwem polskich organów podatkowych.
Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, podobnie przelicza się koszty (art. 11a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f.). Za datę powstania przychodu uważa się natomiast dzień wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c u.p.d.o.f.). W efekcie każdą wpłatę należy przeliczyć odrębnie (a przynajmniej wpłaty z poszczególnych dni) według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego.
Otrzymując jednak płatności przez system PayPal (PayU i tym podobne) przedsiębiorca może dysponować kwotą wpłaty dopiero po uzyskaniu wypłaty z systemu (uznaniu jego rachunku bankowego). Za dzień uregulowania należności należy więc uznać datę wpłaty środków na konto bankowe (podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z dnia 5 września 2012 r., ITPB1/415-859/12/HD). W efekcie za dzień uzyskania przychodu należy uznać dzień sprzedaży programu.
Ponieważ data uzyskania przychodu jest różna od daty jego otrzymania, to okres, w którym środki były przetrzymywane przez PayPal (w wysokości różnicy przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote i wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania - przelewu na rachunek bankowy – art. 24c ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 u.p.d.o.f.).
Cenę netto i VAT MOSS należy zatem przeliczyć według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego sprzedaż i ująć w przychodach. Następnie zapłacony VAT MOSS należy ująć w kosztach uzyskania przychodu – przeliczając go na złotówki według kursu z dnia poprzedzającego datę deklaracji VIU-D/VIN-D. Za dzień poniesienia kosztu uważa się bowiem datę dowodu księgowego (art. 22 ust. 6b u.p.d.o.f.).
Przepisy nie przewidują niestety możliwości zbiorczego rozliczenia tych transakcji.
Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 22.07.2016 r.
Jak rozliczać transakcje zawierane przy pomocy procedury VAT MOSS?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoMamy po raz pierwszy w obsłudze firmę, która dla VAT korzysta z procedury MOSS. Problem jest w stosowaniu odpowiednich kursów do PIT.Jaki powinien być zastosowany kurs do sprzedaży (usług elektronicznych) dla celów PIT, jeżeli np. sprzedaż następuje dnia 17 czerwca 2016 r. w kwocie 49 dolarów (zapłacono dnia 17 czerwca 2016 r., płatność następuje w momencie zakupu za pośrednictwem PayPal), w tej kwocie zawarte jest 19% VAT niemieckiego przeliczenie na euro (zapłata VAT zagranicznego musi być w euro) następuje dopiero po kursie z ostatniego dnia okresu rozliczeniowego MOSS wg. kursu ECB, w tym przypadku jest to dzień 30 czerwca 2016 r. Żeby wyliczyć wartość netto muszę znać ten kurs.Czy prawidłowym byłoby zaliczenie do przychodów 49 dolarów pomnożonych przez kurs NBP z dnia 16 czerwca 2016 r. (takich transakcji w czerwcu mam kilkaset) i wyksięgowanie kwoty zapłaconego VAT w euro pomnożonego przez kurs ECB z dnia 30 czerwca 2016 r. zbiorczo do wszystkich transakcji (transakcje są do wielu krajów UE dla konsumentów i nie ma wystawianych faktur)?Jak rozliczyć różnice kursowe od wypłat z konta PayPal?Wpłaty są w dolarach w innych dniach niż wypłata środków na konto firmy w złotówkach, wpłat może być kilkaset w kwotach od 2 do 200 dolarów.