Czy w związku z tym, że jesteśmy w stanie zidentyfikować różnice kursowe powstające na rozrachunkach związanych z działalności poza strefową, pozostałe różnice możemy traktować jako różnice związane z działalności strefową? Czy przy takim sposobie prowadzenia wyceny rachunku bankowego (tj. metoda FIFO) powstają różnice kursowe dotyczące rachunku bankowego?

Odpowiedź:

Jeśli możliwe jest bezpośrednio przyporządkowanie różnic kursowych do działalności strefowej, bądź działalności pozastrefowej, to wówczas różnice kursowe powstałe z tytułu otrzymania należności i zapłaty zobowiązań związanych z działalnością objętą zezwoleniem są traktowane jako przychody strefowe. Jak najbardziej można stosować metodę FIFO do wyceny własnych środków na rachunku bankowym.

Uzasadnienie:

W interpretacjach organów podatkowych można spotkać się z poglądem, że jeśli różnic kursowych nie można bezpośrednio przypisać do poszczególnych rodzajów działalności (strefowej i pozastrefowej), to wówczas:
– można alokować różnice kursowe stanowiące koszty za pomocą klucza przychodów;
– nie można alokować różnic kursowych stanowiących przychody za pośrednictwem klucza przychodów.

Tak przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 18.01.2011 r., ILPB3/423-852/10-4/MM, czy też Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 2.01.2012 r., IPPB3/423-863/11-4/MS.

Jeśli możliwe jest bezpośrednio przyporządkowanie różnic kursowych do działalności strefowej, bądź działalności pozastrefowej, to wówczas różnice kursowe powstałe z tytułu otrzymania należności i zapłaty zobowiązań związanych z działalnością objętą zezwoleniem są traktowane jako przychody strefowe – zob. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6.03.2012 r., ITPB3/423-682a/11/AW.

Przyjmuje się powszechnie, że jedną z metod przy pomocy której wyceniać można różnice kursowe od własnych środków (na rachunku bankowym) jest metoda FIFO. Jak najbardziej zatem można stosować tę metodę do wyceny własnych środków na rachunku bankowym.

Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 7.02.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów