Czy w związku z tym, że jesteśmy w stanie zidentyfikować różnice kursowe powstające na rozrachunkach związanych z działalności poza strefową, pozostałe różnice możemy traktować jako różnice związane z działalności strefową? Czy przy takim sposobie prowadzenia wyceny rachunku bankowego (tj. metoda FIFO) powstają różnice kursowe dotyczące rachunku bankowego?
Odpowiedź:
Jeśli możliwe jest bezpośrednio przyporządkowanie różnic kursowych do działalności strefowej, bądź działalności pozastrefowej, to wówczas różnice kursowe powstałe z tytułu otrzymania należności i zapłaty zobowiązań związanych z działalnością objętą zezwoleniem są traktowane jako przychody strefowe. Jak najbardziej można stosować metodę FIFO do wyceny własnych środków na rachunku bankowym.
Uzasadnienie:
W interpretacjach organów podatkowych można spotkać się z poglądem, że jeśli różnic kursowych nie można bezpośrednio przypisać do poszczególnych rodzajów działalności (strefowej i pozastrefowej), to wówczas:
– można alokować różnice kursowe stanowiące koszty za pomocą klucza przychodów;
– nie można alokować różnic kursowych stanowiących przychody za pośrednictwem klucza przychodów.
Tak przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 18.01.2011 r., ILPB3/423-852/10-4/MM, czy też Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 2.01.2012 r., IPPB3/423-863/11-4/MS.
Jeśli możliwe jest bezpośrednio przyporządkowanie różnic kursowych do działalności strefowej, bądź działalności pozastrefowej, to wówczas różnice kursowe powstałe z tytułu otrzymania należności i zapłaty zobowiązań związanych z działalnością objętą zezwoleniem są traktowane jako przychody strefowe – zob. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6.03.2012 r., ITPB3/423-682a/11/AW.
Przyjmuje się powszechnie, że jedną z metod przy pomocy której wyceniać można różnice kursowe od własnych środków (na rachunku bankowym) jest metoda FIFO. Jak najbardziej zatem można stosować tę metodę do wyceny własnych środków na rachunku bankowym.
Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 7.02.2017 r.
Jak rozliczać różnice kursowe, jeśli podatnik prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i poza nią?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoFirma działająca na terenie specjalnej strefy ekonomicznej - poza działalnością strefową prowadzi również działalność handlową, która jest traktowana jako działalność opodatkowana na ogólnych warunkach. Do prowadzenia działalności wykorzystujemy konto walutowe - na które wpływają zapłaty w walucie zarówno od klientów strefowych (działalność strefowa zwolniona) oraz zapłaty od klientów poza strefowych (działalność opodatkowana na ogólnych warunkach). Z tego konta płacone są również zobowiązania firmy dotyczące działalności strefowej i poza strefowej. Rozchód waluty z rachunku bankowego wyceniany jest według metody FIFO - wpływy na rachunek bankowy księgowane są według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wpływu. W związku z tym, że działalność pozastrefowa jest działalnością marginalną w stosunku do strefowej (ok 3-4%) dokonujemy identyfikacji otrzymanych zapłat od kontrahentów oraz dokonanych zapłat zobowiązań dot. działalności poza strefowej te różnice kursowe zarówno dodatnie jak i ujemne powstające w momencie otrzymania zapłaty (różnica wartość faktury vs wartość księgowana na rachunku bankowych) oraz różnice kursowe powstające przy zapłacie (różnica wartość płaconej faktury vs FIFO z rachunku bankowego) przyporządkowywane są w całości do działalności poza strefowej. Pozostałe różnice kursowe są traktowane jak różnice kursowe powstające w związku z działalności strefową.