Odpowiedź

Niestety, moim zdaniem świadczenia należy opodatkować w Czechach.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług  (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., opodatkowaniu polskim VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. To oznacza, że dla zdefiniowania skutków podatkowych należy wyznaczyć miejsce świadczenia.
W przypadku opisanym w pytaniu należałoby zastanowić się nad tym, czy mamy do czynienia z dostawą towarów czy świadczeniem usług.
Gdyby czynność była dostawą, wówczas zastosowanie znalazłby art. 22 ust. 1 pkt 3 u.p.t.u. Według takiego, miejscem dostawy, czyli opodatkowania VAT, towarów niewysyłanych ani nie transportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.
Z kolei, gdyby przedmiotowe, wskazane w pytaniu, świadczenia zostały sklasyfikowane jako usługi, właściwym byłby art. 28i ust. 1 u.p.t.u. Ten stanowi, że miejscem świadczenia usług restauracyjnych i cateringowych jest miejsce, w których są one faktycznie wykonywane.
Tak czy inaczej, czynności wskazane w pytaniu nie będą opodatkowane polskim a czeskim podatkiem od wartości dodanej.
Na zakończenie należy wskazać, że przy rozstrzygnięciu,  z czym mamy do czynienia, z dostawą    czy usługą, można posiłkować się interpretacją ogólną Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2016 r.,  PT1.050.3.2016.156. - jednak będzie to czeski VAT. 
          
Radosław Kowalski
Prawnik, doradca podatkowy.
Odpowiedzi udzielono w dniu 12 sierpnia 2016 r.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów