Pytanie

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Zamierzam zawrzeć umowę spółki cywilnej z mamą.
Czy 50% wartości firmy (udziały) mogę mamie przekazać w formie darowizny?
Wartość firmy obecnie wynosi 500.000 zl, chciałby, żeby udziały w spółce cywilnej wynosiły po 50%.
Jakie podatki w związku z tym muszę zapłacić?

Odpowiedź

Można przekazać udziały w majątku, który ma się stać majątkiem spółki. Od darowizny (jeśli zostaną dopełnione pewne obowiązku informacyjno-sprawozdawcze) nie trzeba będzie płacić podatku.
W związku z założeniem spółki cywilnej trzeba będzie odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisem art. 888 § 1 - Kodeksu cywilnego - dalej k.c., przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jak najbardziej można uczynić udziały we własności majątku firmowego przedmiotem darowizny. Uważam jednak, że powinno to nastąpić przed założeniem spółki (przed podpisaniem umowy spółki).

Należałoby zatem przekazać umową darowizny połowę udziałów w majątku firmowym (składnikach majątku związanych z prowadzoną jednoosobową działalnością). Ta darowizna nie będzie skutkowała podatkowo po stronie obdarowanej (matki). Taka darowizna – córki na rzecz matki (czyli zstępnej na rzecz wstępnej) – będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn.
Zgodnie bowiem z przepisem art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z o podatku od spadków i darowizn – dalej u.p.s.d., zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Jeśli więc mama złoży w ciągu 6. miesięcy od dnia darowizny do swojego urzędu skarbowego informację SD-Z2, to wówczas nie będzie musiała płacić podatku od darowizny. Jeśli darowizna odbywałaby się przed notariuszem (jeśli np. byłaby darowizna także udziałów w nieruchomości), to wówczas nie trzeba będzie składać informacji SD-Z2. Przepis art. 4a ust. 4 pkt 2 u.p.s.d. stanowi, że obowiązek zgłoszenia (złożenia informacji SD-Z2) nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Następnie (już po darowiźnie) należałoby wnieść te składniki majątku wkładem do spółki cywilnej. Zgodnie z przepisami art. 860-861 k.c. przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Umowa spółki powinna być stwierdzona pismem. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług.

W związku z zawarciem umowy spółki konieczne będzie zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. W myśl przepisu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) u.p.c.c. podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. zmiany umów spółki. Podatek ten wynosi 0,5%. Od podatku tego się jednak nie ucieknie. W każdym przypadku, w którym zakładana jest spółka cywilna od wartości majątku wnoszonego jako wkłady do spółki trzeba odprowadzić podatek.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego