Pytanie
Do umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego mamy zawartą odrębną umowę o świadczenie usługi - karta paliwowa.
Czy z faktury za wydanie karty do umowy o świadczenie usługi - karta paliwowa możemy odliczyć VAT?
Limit 6000 zł został już dawno odliczony.
Odpowiedź
W mojej opinii z uwagi na fakt, iż w zakresie wydania kart paliwowych zostały zawarte odrębne umowy, podatek VAT pobierany od ich wydania będzie podlegał odliczeniu na zasadach ogólnych. Jedynie w sytuacji gdyby wydanie kart odbywało się na podstawie umowy leasingu (jako dodatkowe świadczenie), odliczenie podatku VAT podlegałoby ograniczeniu.
Uzasadnienie
W przypadku opisanym w pytaniu podatnik może odliczyć tylko 60 proc. podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł, od wszystkich płatności wynikających z zawartej umowy leasingu. Ograniczenie odliczenia ma zastosowanie, jeżeli dodatkowe świadczenia na rzecz leasingobiorcy wynikają bezpośrednio z umowy leasingu. Natomiast w sytuacji gdy zawarto odrębną umową w zakresie wydania kart, można odliczyć podatek VAT w całości.
Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe, tytułem przykładu można przytoczyć pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 stycznia 2009 r., IPPP3/443-45/08-6/RK, gdzie czytamy:
"(...) Umowa usług serwisowych nie jest umową, o której mowa w art. 86 ust. 7 u.p.t.u. W przedstawionym stanie faktycznym nie można mówić o tym, iż świadczenia realizowane przez firmę B na rzecz Strony, tj. w związku z zawartą umową usług serwisowych są nierozerwalnie związane z umową regulującą leasing samochodów i że te dwa świadczenia tworzą obiektywnie jedno nierozerwalne świadczenie gospodarcze. Świadczy chociażby o tym fakt, iż strony tych umów postanowiły zawrzeć umowę leasingu dla każdego z samochodów i umowę usług serwisowych dla każdego z samochodów. Powyższe potwierdza również sama umowa regulująca ogólne warunki umowy leasingu oraz usług dodatkowych, z której wynika, iż jej przedmiotem jest określenie warunków zawarcia umowy leasingu oraz umowy serwisowej (...)".
Co prawda, wskazana interpretacja dotyczy umów serwisowych, jednak w drodze analogii ma również zastosowanie do opłat pobieranych za wydanie karty.
Uwagi
W sytuacji gdy mamy do czynienia z zakupami paliwa do samochód osobowych odliczenie podatku VAT nie przysługuje.
Podatnicy VAT nie mogą odliczać podatku naliczonego od paliwa silnikowego, oleju napędowego oraz gazu, kupionych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Ograniczenie to nie jest stosowane w przypadku:
- 1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
- 2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 proc. długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
- 3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
- 4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
- 5) pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku do niniejszej ustawy;
- 6) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą – jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
- 7) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
- a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
- b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
Spełnienie wymagań umożliwiających pełne odliczenie VAT potwierdza dodatkowe badanie techniczne przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodem rejestracyjnym pojazdu, zawierającym właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.
Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych wymienionych w pkt 1 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację. Dodatkowo w dowodzie rejestracyjnym tego samochodu musi znajdować się właściwa adnotacja o spełnieniu tych wymagań.
Powyższe zasady dotyczą również leasingowanych samochodów. W konsekwencji należy uznać, iż w sytuacji gdy nabyte paliwo dotyczy samochodów osobowych nie spełniających powyżej kryteriów odliczenie podatku VAT nie przysługuje. Dotyczy to również paliwa nabytego przy użyciu kart paliwowych.
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego