Spółka we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji nakreśliła stan faktyczny, z którego wynika, że organizuje dla swoich pracowników imprezy integracyjne, przy czym mają one charakter otwarty, a udział w nich jest dobrowolny. Spółka sporządza wprawdzie listy pracowników uczestniczących w imprezach, nie jest jednak możliwe doprecyzowanie czy i w jakim stopniu osoby te skorzystały z konkretnych świadczeń. Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego sformułowano pytanie, czy umożliwienie pracownikom udziału w takich imprezach integracyjnych powoduje powstanie po stronie tych pracowników przychodu podlegającego PIT. Spółka zajęła przy tym stanowisko, że umożliwienie pracownikom udziału w imprezach integracyjnych nie powoduje powstania po stronie pracowników przychodu podlegającego PIT.
Jednak zdaniem organu podatkowego sam fakt skorzystania z posiłków i napoi lub też nie, nie przesądza o powstaniu przychodu ze stosunku pracy, a o powstaniu przychodu przesądza fakt umożliwienia pracownikowi skorzystania z tych rzeczy oraz usług realizowanych w trakcie imprezy.
Ostatecznie sprawa trafiła do NSA. Sąd kasacyjny wyraźnie wskazał, że sprawa dotyczy konsekwencji podatkowych związanych z "umożliwieniem pracownikowi udziału w imprezie integracyjnej", a nie samego udziału. Dlatego nie można zaaprobować stanowiska fiskusa, że o powstaniu przychodu przesądza fakt umożliwienia pracownikowi skorzystania z posiłków i napojów oraz usług realizowanych w trakcie imprezy integracyjnej.
Sąd zwrócił uwagę, że ustawa o PIT wyróżnia dwa sposoby powstania przychodu: a) otrzymanie określonego świadczenia; b) postawienie go do dyspozycji podatnika. Jednakże gdy chodzi o przychód ze świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, to podlega on opodatkowaniu dopiero w momencie, gdy należy go uznać za otrzymany przez podatnika.
Nie można więc zwrotów tych utożsamiać, gdyż zbędne okazałoby się ich rozróżnienie w ustawie podatkowej. Dlatego zasadny jest wniosek, że w odniesieniu do świadczeń w naturze (innych nieodpłatnych świadczeń) przychód podatkowy powstaje wówczas, gdy nie są one tylko postawione do dyspozycji podatnika lecz zostały przez niego otrzymane.
Zasadniczo poza ramami zadanego pytania (i zajętego przez Spółkę stanowiska) pozostaje natomiast kwestia zakresu korzystania ze świadczeń oferowanych w ramach spotkania integracyjnego, jeżeli pracownik wziął w nim aktywny udział.
Wyrok NSA z 24 stycznia 2013 r., II FSK 1064/11
Imprezy integracyjne: "postawić do dyspozycji" nie oznacza "otrzymać"
O powstaniu przychodu nie przesądza fakt umożliwienia pracownikowi skorzystania z posiłków i napojów oraz usług realizowanych w trakcie imprezy integracyjnej. Takie stanowisko wynika z wyroku NSA z 24 stycznia 2013 r.