Opublikowany w zeszłym tygodniu (7 marca) w unijnym dzienniku urzędowym wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym został skierowany w ramach sądowego sporu między Ministrem Finansów a Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie S.A. Aviva z siedzibą w Warszawie. NSA w postanowieniu w sprawie I FSK 906/14 zwrócił się do ETS o dokonanie wykładni art. 132 ust. 1 lit. f) dyrektywy 2006/112 w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej dotyczącego, zgodnie z którym kraje UE mają obowiązek zwolnić z VAT usługi świadczone przez niezależne grupy osób, których działalność jest zwolniona z VAT lub w związku z którą nie są one uznawane za podatników, w celach świadczenia swoim członkom usług bezpośrednio niezbędnych do wykonywania tej działalności, gdy grupy te ograniczają się do żądania od swoich członków całkowitego zwrotu przypadającej im części we wspólnie poniesionych wydatkach, pod warunkiem że zwolnienie to nie spowoduje zakłóceń konkurencji.

Polski sąd zadał w związku z przywołanym przepisem dyrektywy VAT trzy pytania. Pierwsze z nich dotyczyło, czy art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT dotyczący zwolnienia z VAT niezależnej grupy osób, nieprzewidujący żadnych przesłanek, czy procedur stanowiących o spełnieniu warunku zakłócenia konkurencji jest zgodny z będącym jego implementacją art. 132 ust. 1 lit. f) dyrektywy 2006/112 w zw. z art. 131 dyrektywy VAT, jak też z zasadami efektywności, pewności prawa i uzasadnionych oczekiwań? W kolejnym pytaniu NSA zwrócił się do ETS o przedstawienie kryteriów oceny spełnienia warunku zakłócenia konkurencji przewidzianego w przywołanym artykule dyrektywy, domagając się równocześnie w tym zakresie odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytanie dotyczące tego, czy na kryteria oceny spełnienia powyższego warunku ma wpływ okoliczność, że usługi świadczone są przez niezależną grupę osób na rzecz członków podlegających jurysdykcji różnych państw członkowskich.

ETS nadał sprawie sygnaturę C-605/15 i postanowił o opublikowaniu wniosku prejudycjalnego w unijnym dzienniku urzędowym. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić w ciągu 15 miesięcy od daty rozpoczęcia postępowania przed ETS (wniosek prejudycjalny w sprawie został zarejestrowany 17 listopada ubiegłego roku), tyle bowiem trwa średnia oczekiwania na wyrok ETS dotyczący odesłania prejudycjalnego

Zobacz więcej: ETS poprawił swoją wydajność w 2014 roku >>

 

Dowiedz się więcej z książki
Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z zakresu VAT. Komantarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł