Na ostatnim posiedzeniu we wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przedłożony przez ministra finansów.
Chodzi o dostosowanie tych przepisów do nowej klasyfikacji statystycznej. Ponieważ zakres zmian wprowadzanych do tych ustaw jest taki sam, założono, że jedną nowelizacją zmieni się wszystkie ustawy dotyczące podatków dochodowych.
Zaproponowano zmianę przepisów obecnie odnoszących się do PKWiU 1997 r., która ma obowiązywać dla celów podatkowych do końca 2010 r. Po wejściu w życie tej nowelizacji, czyli od 1 stycznia 2011 r., zmienione przepisy będą odwoływać się do nowo wprowadzonej PKWiU z 2008 r., która obowiązuje od początku 2009 r.

Znowelizowane przepisy nie zmieniają merytorycznie przepisów podatkowych.
Rząd przyjął ponadto projekt nowelizacji ustawy o VAT, która przewiduje zmiany, dostosowujące ustawę o VAT do obowiązującej klasyfikacji statystycznej. Chodzi o uwzględnienie w przepisach tej ustawy i załącznikach do niej nomenklatury oraz symboli statystycznych wynikających z PKWiU 2008 r., która obowiązuje od początku 2009 r. Ta zmiana pozwoli podatnikom VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji dla potrzeb tego podatku i dokumentacji statystycznej. Projekt nowelizacji przewiduje, że przy identyfikacji towarów oraz określaniu zakresu świadczonych usług będą stosowane klasyfikacje statystyczne – jeżeli przepisy o VAT w tym zakresie powołują symbole statystyczne.
Zaproponowano także likwidację załącznika nr 4, który zawiera wykaz usług zwolnionych z VAT, i przeniesienie tej tematyki do treści ustawy. Aby zapewnić pełną zgodność przepisów krajowych z dyrektywą 2006/112/WE, zapisy dotyczące zwolnienia usług z VAT wzorowano na regulacjach zawartych w wskazanej wyżej dyrektywie.

Zgodnie z projektem, zwolnienie z VAT usług szkoleniowych i edukacyjnych dotyczyłoby podmiotów, które będą wpisane do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub uzyskają akredytację na podstawie przepisów o systemie oświaty. Taki zapis jest zgodny z dyrektywą.
Obecnie sprzedaż wierzytelności własnych nie jest opodatkowana i nie zakłada się tego w projekcie. Do projektu nowelizacji nie wprowadza się też zasad związanych z potwierdzaniem odbioru faktury korygującej. Obowiązują one od dawna w ustawie o VAT. Wszelkie zmiany dotyczące tej tematyki mają charakter techniczny i związany wyłącznie z dostosowaniem zapisów do nowej klasyfikacji statystycznej. Jednocześnie zakłada się, że zwolnienie z VAT obejmie udzielanie kredytów i pożyczek oraz towarzyszące temu usługi pośrednictwa i zarządzania.
Zgodnie z założeniami nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.
Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz projekt zmian w ustawie o VAT trafią teraz pod obrady Sejmu.
Tymczasem jeszcze przed posiedzeniem rządu Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan oświadczyła, że przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt wskazanej wyżej nowelizacji ustawy o VAT zawiera przepisy niegodne z regulacjami unijnymi i szkodliwe dla biznesu. W ocenie PKPP Lewiatan wejście w życie nowelizacji ustawy o VAT, która ma na celu zastąpienie klasyfikacji statystycznych, stosowanych przy identyfikacji usług zwolnionych z VAT, definicjami opisowymi wywoła znacznie szersze skutki, niż można zakładać.
„Zawiera wiele przepisów niezgodnych z dyrektywą unijną, czego najlepszym przykładem jest zaprojektowanie przepisów dotyczących usług finansowych. Zawiera też przepisy źle przygotowane, chaotyczne i niejasne, które spowodują określony chaos na rynku, w szczególności na rynku branży szkoleniowej i edukacyjnej" - powiedział przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan Rafał Iniewski. Dodał, że od lat ustawa o VAT jest wskazywana jako jedna z największych barier dla rozwoju biznesu.

Projekt przewiduje m.in. nałożenie na firmy obowiązku uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, co ma być warunkiem obniżenia VAT należnego. Poza tym MF chce opodatkować 22 proc. stawką usługi pośrednictwa w udzielaniu pożyczek, przy czym usługi pośrednictwa w udzielaniu kredytów nadal miałyby być zwolnione z VAT. Ponadto podstawowej stawce podatku miałaby podlegać sprzedaż wierzytelności.
Doradca podatkowy Jerzy Martini uważa, że należy mieć na uwadze konsekwencje wprowadzania przepisów naruszających regulacje UE. „Jeżeli wprowadzimy przepisy niezgodne z prawem unijnym to jest wysokie prawdopodobieństwo, że ktoś zostanie poszkodowany przez te przepisy i będzie domagał się zwrotu szkód z odsetkami" – powiedział Martini.

Mariusz Zygierowicz ze Związku Banków Polskich powiedział, że nałożenie obowiązku opodatkowania obrotu wierzytelnościami 22-proc. stawką VAT będzie miało bardzo negatywne konsekwencje zarówno dla instytucji branży finansowej, jak i gospodarki. Według ZBP sprawi, że sprzedaż długów firmom windykacyjnym stanie się nieopłacalna.
W efekcie instytucje finansowe będą miały utrudniony dostęp do nowych źródeł finansowania oraz mniejsze szanse odzyskiwania długów. „Zmniejszy się zainteresowanie spłatą złych kredytów, jeśli wiadomo będzie, że windykacja takiego kredytu będzie o wiele trudniejsza, bo nie trafi do windykatora" – stwierdził Zygierowicz.
Natomiast Andrzej Lech z Polskiej Izby Firm Szkoleniowych ostrzegł, że zmiany dotyczące usług edukacyjnych i szkoleniowych spowodują m.in., że firmy świadczące takie same usługi będą różnie opodatkowane. „Kryteria zwolnienia będą niejasne" – podkreślił Lech. Według Izby, niektóre firmy edukacyjne, np. te, które zaczynają działalność, nie będą miały szansy na uzyskanie zwolnienia.