Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Jakie przychody uwzględnia się przy ustalaniu limitu do prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Czy zwrot VAT z innego państwa powinien być również brany pod uwagę?

Odpowiedź:

Na zadane pytanie nie można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny.

Uzasadnienie:

Pierwszą kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest wybrany sposób ewidencji zagranicznego podatku VAT. Przepisy bilansowe nie regulują wprost, w jaki sposób należy zaksięgować zwrot VAT.

Jeżeli jednostka występuje o zwroty regularnie, ich wartości są istotne i otrzymuje je we wnioskowanych kwotach, wydatki ponoszone za granicą na zakup towarów i usług należy księgować w wartości netto, a VAT, który będzie podlegał zwrotowi, trzeba ująć na wyznaczonym do tego koncie rozliczeniowym. Przy takim sposobie ewidencji, zwroty VAT w żadnym momencie nie są traktowane jako przychód, zatem nie mają wpływu na limit do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jeśli natomiast o tego rodzaju zwroty jednostka występuje sporadycznie i są to kwoty nieistotne, to wydatki na zakup towarów i usług można zaksięgować w wartości brutto. W takiej sytuacji otrzymany zwrot zagranicznego VAT można wykazać jako pozostały przychód operacyjny lub jako korekta kosztów operacyjnych, na tych kontach, na których zwrócony VAT został wcześniej ujęty jako koszt. Przy ujęciu zwrotu jako korekty kosztów operacyjnych ponownie nie będzie on miał wpływu na limit do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jeżeli jednak zwrot jest ujmowany w pozostałych przychodach operacyjnych, musimy brać pod uwagę nie tylko przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) – dalej u.o.r. Wynika to z faktu, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 u.o.r., księgi rachunkowe muszą prowadzić osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro. Zwrot zagranicznego VAT ujęty jako pozostały przychód operacyjny nie jest przychodem ze sprzedaży towarów, produktów czy operacji finansowych, dlatego nie będzie miał wpływu na obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych z punktu widzenia u.o.r.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych określa jednak również ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. Zgodnie z art. 24a ust. 4 u.p.d.o.f., obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14 u.p.d.o.f., za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości. Artykuł 14 u.p.d.o.f. zaś, choć nie wymienia wprost zwrotów zagranicznego VAT, mówi m.in. (art. 14 ust. 2 pkt 7d u.p.d.o.f.) o zwrocie podatku naliczonego, który uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. W tym więc kontekście, otrzymany zwrot zagranicznego VAT będzie miał wpływ na ewentualne przekroczenie limitu do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Maciej Jurczyga, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 26.02.2016 r.