Odpowiedź:

Uważam, że w przedstawionym stanie faktycznym zwolnienie, o którym mowa w art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014, poz. 851 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., może mieć zastosowanie (o ile spełnione są pozostałe warunki tego zwolnienia). Okoliczność, że wypłat dokonuje spółka luksemburska, która ze względu na prowadzoną działalność inwestycyjną jest podmiotowo zwolniona z tego podatku, możliwości tej według mnie nie wyłącza.

Uzasadnienie:

Na podstawie art. 20 ust. 3 u.p.d.o.p., zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) uzyskiwane przez podatników, o których mowa w art. 20 ust. 1 u.p.d.o.p. (tj. podatników objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, czyli mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnione są określone kolejnymi przepisami warunki.
Jednym z tych warunków jest, aby wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (zob. art. 20 ust. 3 pkt 1 u.p.d.o.p.). Wyjaśnić przy tym należy, że „podleganie przez spółkę opodatkowaniu” w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oznacza sytuację, w której dana spółka jest rezydentem podatkowym takiego państwa. Warunek ten jest spełniony również, jeżeli spółka będąc rezydentem podatkowym innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest w tym państwie zwolniona podmiotowo od podatku dochodowego.
Uważam zatem, że w przedstawionym stanie faktycznym zwolnienie, o którym mowa w art. 20 ust. 3 u.p.d.o.p., może mieć zastosowanie (o ile spełnione są pozostałe warunki tego zwolnienia). Okoliczność, że wypłat dokonuje spółka luksemburska, która ze względu na prowadzoną działalność inwestycyjną jest podmiotowo zwolniona z tego podatku możliwości tej według mnie nie wyłącza.

Tomasz Krywan

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów