Odpowiedź:
Tak, zakup ten stanowi dla podatnika import usług.
Uzasadnienie:
Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (zob. art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u.), a więc gdy – w niewielkim uproszczeniu - podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (względnie osoba prawna niebędąca podatnikiem mająca siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju) nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u.). Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez polskiego podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski (tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi – zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.).
Miejsce świadczenia usług określa się na podstawie przepisów art. 28a-28o u.p.t.u. oraz § 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz. U. poz. 1656). W przypadku świadczenia usług na rzecz podatników najczęściej ma zastosowanie art. 28b ust. 1 u.p.t.u. stanowiący, że miejscem świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Tak też ma się rzecz w przedstawionej sytuacji (dla usług udzielania licencji świadczonych na rzecz podatników brak jest przepisu określającego szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia, a jednocześnie z treści pytania nie wynika, aby zastosowanie miał jeden z przepisów art. 28b ust. 2-4 u.p.t.u.), a w konsekwencji miejsce świadczenia przedmiotowej usługi udzielenia licencji znajduje się na terytorium Polski. A zatem zakup przedmiotowego programu komputerowego stanowi dla podatnika, o którym mowa, import usług.
Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 6 marca 2015 r.
Czy zakup programu komputerowego poprzez pobranie stanowi import usług?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoPodatnik prowadzący działalność gospodarczą zakupił na fakturę VAT (wydrukował ją ze strony internetowej) program komputerowy do pobrania. Faktura jest wystawiona ze stawką VAT 0%. Podatnik rozlicza się na PKPiR.Czy zaksięgować tę fakturę jako import usług?