Odpowiedź:
Można, moim zdaniem, argumentować, że małżonkowie bezpośrednio przed nabyciem mieszkania poczynili nakłady finansowe z majątków odrębnych na majątek wspólny, tak aby mieszkanie nabyć już z majątku wspólnego. Organy podatkowe nie powinny tego kwestionować i wywodzić, że mamy do czynienia z darowiznami.
Uzasadnienie:
Z pytania wynika, że oświadczenia zawarte w akcie notarialnym nie do końca odpowiadają rzeczywistości. Chociaż bowiem część środków na nabycie mieszkania pochodziła z majątków odrębnych (ze środków pozyskanych z darowizn, które otrzymano na majątek odrębny), to jednak w akcie notarialnym zawarto oświadczenia, że środki te pochodziły z majątku wspólnego.
Często zdarza się tak, że organy podatkowe, weryfikując możliwość posiadania przez podatnika legalnych dochodów na zakup składników majątku (takich jak np. mieszkanie), skupiają się jedynie na tym, czy suma środków pokazywanych przez podatników się zgadza z kwotą wydatków (pokrywa je). Wówczas okoliczności wskazywane w pytaniu nie mają praktycznego znaczenia.
Niekiedy jednak weryfikacja bywa bardziej dokładna i wówczas okoliczności wskazywane w pytaniu mogą mieć znaczenie.
W myśl przepisów art. 45 § 1 ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 2082 z późn. zm.) – dalej k.r.o., każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.
Istotnie zatem przepisy prawa rodzinnego przewidują możliwość czynienia nakładów z majątku odrębnego do majątku wspólnego, które to nakłady są później ewentualnie rozliczane przy podziale majątku wspólnego.
Można – moim zdaniem argumentować, że małżonkowie bezpośrednio przed nabyciem mieszkania poczynili nakłady finansowe z majątków odrębnych na majątek wspólny, tak aby mieszkanie nabyć już z majątku wspólnego. Organy podatkowe nie powinny tego kwestionować i wywodzić, że mamy do czynienia z darowiznami.
Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 26.07.2016 r.
Czy zakup mieszkania z majątku wspólnego oraz majątków osobistych małżonków może implikować negatywne skutki podatkowe?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoMałżonkowie nabyli lokal mieszkalny. W akcie notarialnym zapisano, że zakupu dokonano z funduszy pochodzących z majątku wspólnego małżonków. Faktycznie jednak na zakup lokalu przeznaczono również pieniądze pochodzące z darowizn, które każdy z małżonków otrzymał w trakcie trwania małżeństwa i które weszły do ich majątków osobistych. Lokal został więc nabyty za pieniądze pochodzące z majątku wspólnego oraz za pieniądze pochodzące z majątków osobistych małżonków.Czy można uznać, że każdy z małżonków poniósł nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny, które to nakłady podlegają zwrotowi w sytuacjach wskazanych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym?Czy urząd skarbowy, w świetle nowych przepisów o dochodach nieujawnionych, może nie uwzględnić, że małżonkowie przeznaczyli pieniądze pochodzące z majątków osobistych (darowizn) na zakup lokalu do majątku wspólnego?Czy otrzymane przez małżonków darowizny pieniężne mogą stanowić pokrycie wydatku, który zgodnie z zapisem aktu notarialnego wszedł do majątku wspólnego?Czy nakłady z majątków osobistych na majątek wspólny można uznać za darowizny między małżonkami, skoro nie zawarto takich umów między małżonkami; a przepisy kodeksu rodzinnego wskazują na ich niedefinitywny charakter oraz, że są one dokonywane do majątku wspólnego, a nie na rzecz małżonka?