Pytanie

Prowadzę działalność gospodarczą (sprzedaż stolarki budowlanej i akcesoria), posiadam dwa punkty sprzedaży, gdzie ewidencjonuję sprzedaż przy użyciu drukarki fiskalnej. Zamierzam otworzyć dodatkowy punkt informacyjny, w którym będzie prowadzona wyłącznie kalkulacja, podpisywana przedwstępna umowa, udzielana informacja o produktach w celu pozyskania dodatkowego klienta (to nie będzie punkt sprzedaży).
Czy w związku z uruchomieniem takiego punktu mam obowiązek instalowania kasy fiskalnej, jeżeli nie będzie prowadzona sprzedaż?

Odpowiedź


W dodatkowym punkcie informacyjnym, gdzie będzie prowadzona wyłącznie kalkulacja, będą zawierane przedwstępne umowy, będą prezentowane informacje o produktach w celu pozyskania dodatkowego klienta, o ile nie są tam przyjmowane zaliczki, nie musi być kasy rejestrującej.

Uzasadnienie


Zgodnie z przepisem art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

   Stosowanie kas rejestrujących od 1 kwietnia 2013 r. [EBOOK PDF] >>>

Warunki stosowania kas przez podatników określone zostały w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363) – dalej r.k.r. W myśl § 3 ust. 1 r.k.r. podatnicy prowadzą ewidencję każdej sprzedaży, w tym sprzedaży zwolnionej, wyłącznie przy użyciu kas, które mają potwierdzenie, że kasa spełnia funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a u.p.t.u. oraz kryteria i warunki techniczne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 9 u.p.t.u. Natomiast, jak precyzuje § 3 ust. 2 r.k.r. otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania.
Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 r.k.r. podatnicy, prowadząc ewidencję wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny.
Jak stanowi natomiast § 13 ust. 1 pkt 1 r.k.r. rozpoczęcie prowadzenia ewidencji przez podatnika poprzedzone jest złożeniem zawiadomienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, że będzie przez niego prowadzona ewidencja przy zastosowaniu kasy, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do r.k.r. - w celu odliczenia lub zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kasy; zawiadomienie zawiera informację o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania.
Nie ma wprawdzie wyrażonej w r.k.r. takiej reguły wprost, jednakże można z powyższych regulacji wysnuć wniosek, że kasa rejestrująca powinna być używana w miejscu, w którym jest prowadzona sprzedaż, tzn. finalizowane są transakcje, względnie przyjmowane są zapłaty.
W związku z tym uważam, że w dodatkowym punkcie informacyjnym, gdzie będzie prowadzona wyłącznie kalkulacja, będą zawierane przedwstępne umowy, będą prezentowane informacje o produktach w celu pozyskania dodatkowego klienta, o ile nie są tam przyjmowane zaliczki, nie musi być kasy rejestrującej.

Uwagi

Przed 1 kwietnia 2013 r. taki wniosek wynikał dodatkowo z tej części przepisów rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338), które dotyczyły właśnie warunków technicznych kas.
Z tych przepisów również pośrednio wynikało, że kasa powinna być tam, gdzie jest prowadzona sprzedaż, względnie gdzie przyjmowane są należności od klienta.
Obecnie (przejściowo) regulacji dotyczących kas rejestrujących nie ma. W związku z tym, że przepisy dotyczące kas rejestrujących mają charakter przepisów technicznych podlegały one obowiązkowi notyfikacji Komisji Europejskiej. Pod koniec marca 2013 r. okazało się, że w związku z procedurą notyfikacyjną uwagi szczegółowe do projektu tych przepisów zgłosiła Austria. To zaś skutkowało obowiązkiem wstrzymania prac legislacyjnych o trzy miesiące, tzn. do 24 czerwca 2013 r. Zob. http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/153602.
W związku z powyższym w chwili obecnej – od 1 kwietnia 2013 r. nie ma żadnych przepisów odnoszących się do warunków technicznych kas rejestrujących! Dotychczasowe przepisy w tym względzie straciły bowiem moc – zob. art. 9 ust. 7 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332).
Nowych przepisów zaś – w związku z powyższymi aspektami procedu