Odpowiedź:

Wskazane postępowanie jest jak najbardziej dopuszczalne i nie wywołuje żadnych skutków podatkowych.

Uzasadnienie:

Obowiązujące przepisy, w tym przepisy prawa podatkowego, nie zabraniają postępowania we wskazany w treści pytania sposób, tj. przekazywania spółce z o.o. utargu za pośrednictwem rachunku bankowego jej członka zarządu.
Jednocześnie, o ile członek zarządu nie jest uprawniony do swobodnego dysponowania kwotami, o których mowa, nie występują żadne skutki podatkowe takiego postępowania. Inaczej miałaby się rzecz, gdyby członek zarządu spółki z o.o., uprawniony był – przed przekazaniem spółce – do dysponowania kwotami, o których mowa. Wówczas należałoby uznać, że zawierana jest umowa depozytu nieprawidłowego, czyli czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (zob. art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 223). Z treści pytania nie wynika jednak, aby chodziło o taką sytuację.
Nie ma również mowy o uznaniu, że postępowanie, o którym mowa, jest działalnością gospodarczą członka zarządu. Jest tak choćby dlatego, że jedną z cech działalności gospodarczej jest jej zarobkowy charakter, której to cechy postępowanie członka zarządu, o którym mowa, nie ma.

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 19.07.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów