Pytanie

Usługi informatyczne sklasyfikowane są jako PKD 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem.
Czy usługi informatyczne mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i jaka byłaby to stawka?
Jakie PKD może być wpisane do ewidencji, aby stosować stawkę 8,5 proc.?

Odpowiedź

Tak, przychody ze świadczenia usług w zakresie oprogramowania mogą korzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu. Przychody te są najczęściej opodatkowane ryczałtem według stawki 17 proc.

Uzasadnienie

Nie wszyscy podatnicy mogą korzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z opodatkowania w tej formie nie mogą korzystać, między innymi, podatnicy wymienieni w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – u.z.p.d., w tym osoby osiągające w całości lub w części przychody ze świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do u.z.p.d. (zob. art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e u.z.p.d.).

Mając to na uwadze wskazać pragnę, że działalności związanej z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z) odpowiadają na gruncie PKWiU usługi związane z oprogramowaniem, tj. usługi klasyfikowane w klasie PKWIU o symbolu 62.01. Usługi takie nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do u.z.p.d. , a w konsekwencji - zważywszy, że żaden inny przepis nie stanowi inaczej - przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia usług związanych z oprogramowaniem mogą korzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu.

Jak jednocześnie wynika z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne , od przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) oraz usług objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2) stawka ryczałtu wynosi 17 proc.

Zwrócić należy uwagę, że pierwszy ze wskazanych symboli PKWiU poprzedzony jest symbolem "ex". Jak zaś stanowi art. 4 ust. 4 u.z.p.d. , ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Przyjmuje się w związku z tym najczęściej, że według stawki 17 proc. opodatkowane są przychody ze świadczenia usług związanych z projektowaniem, promowaniem i rozwojem oprogramowania (PKWiU 62.01.11.0), zaś przychody ze świadczenia usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12.0) są na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b u.z.p.d. opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5 proc. (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 marca 2012 r., IBPBI/1/415-1260/11/WRz).

A zatem przychody ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU 62.01) są, co do zasady, opodatkowanie w formie ryczałtu według stawki 17 proc. Wyjątek dotyczy przychodów ze świadczenia usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, które są opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5 proc.

Mając na uwadze powyższe wyjaśnić pragnę, że najprawdopodobniej przychody ze świadczenia usług w zakresie oprogramowania, o których mowa w pytaniu, opodatkowane są ryczałtem według stawki 17 proc. Pewność w tej kwestii można jednak uzyskać tylko zwracając się o wydanie przez Urząd Statystyczny opinii statystycznej dotyczącej konkretnych usług. Wniosek o wydanie takiej opinii można złożyć do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Wskazać na zakończenie pragnę, że dla stawki ryczałtu jakimi są opodatkowane przychody ze świadczenia usług w zakresie oprogramowania bez znaczenia jest symbol PKD zgłoszony do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). O stawce ryczałtu decyduje rodzaj świadczonych usług, a nie zgłoszony przedmiot działalności gospodarczej.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.)