Odpowiedź:
Sam fakt, że podatnik nie złożył zgłoszenia VAT-26 nie przesądza o tym, że pracownicy korzystają z samochodu służbowego na potrzeby prywatne.
Uzasadnienie:
Udzielając odpowiedzi na pytanie czytelnika należy wskazać, że od 1 stycznia 2015 r. zmodyfikowana została treść art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. Na podstawie nowo dodanego ust. 2a,  pracownik, który będzie korzystał z samochodu służbowego na potrzeby prywatne uzyska przychód podatkowy w kwocie, odpowiednio:
– 250 zł miesięczne jeżeli pojemność silnika samochodu nie przekroczy 1600 cm3,
– 400 zł miesięcznie gdy będzie korzystał z samochodu o pojemności wyższej niż 1600 cm3.
Zastrzec jednak trzeba, że powyższe regulacje zawierają jedynie informacje nt. tego jak winien być wyznaczany przychód z tytułu korzystania z samochodu służbowego na potrzeby prywatne, a absolutnie nie wskazuje kiedy, w jakich okolicznościach, przychód taki jest osiągany. To oznacza, że od stycznia 2015 r. w żaden sposób formalnie nie zostały zmienione przesłanki wykazywania pod stronie pracownika przychodu. Jednocześnie należy wskazać, że sam fakt, iż nie został złożony VAT-26 nie musi oznaczać, iż pracownicy korzystają z pojazdu na potrzeby prywatne. Jeżeli przed 1 stycznia 2015 r. pracodawca zakładał, że pracownicy nie korzystają z samochodów na potrzeby prywatne a wraz z nowym rokiem nie zostały zmodyfikowane wewnętrzne zasady pracodawcy, to obecnie również nie występuje przychód pracownika.
Uwaga:
Z treści pytania można wnioskować, że prawdopodobnie już w poprzednim roku pracownicy powinni byli uzyskiwać przychody.
Radosław Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 5 stycznia 2015 r.