Pytanie
Jako sp. z o.o. nie posiadamy kasy fiskalnej i nigdy jej nie mieliśmy. Nie wystawiamy faktur na osoby fizyczne tylko na firmy. Czasem jednak wystawiamy faktury na swoich pracowników (osoby fizyczne) na zasadzie refaktur, np. za rozmowy prywatne albo faktury na sprzedaż zużytych palet jednorazowych, albo sprzedaż używanych telefonów komórkowych, odsprzedaż starych zestawów komputerowych, laptopów lub sprzedaż używanych samochodów.
Czy tego rodzaju sprzedaż dokonana na rzecz osób fizycznych–pracowników wchodzi do limitu na potrzeby określenia powstania obowiązku stosowania kasy fiskalnej?
Nigdy nie przekroczyliśmy limitu, więc jaki będzie nas teraz obowiązywał?
Odpowiedź
Sprzedaż towarów i usług na rzecz pracowników nie podlega ewidencji za pomocą kas fiskalnych.
Uzasadnienie
Na mocy art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Innymi słowy dokonywanie sprzedaży wyłącznie na rzecz innych podmiotów nie rodzi obowiązku fiskalizacji.
W przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382) - dalej r.k.r., określone zostały sytuacje, gdy sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie będzie rodziła obowiązku fiskalizacji. Załącznik do rozporządzenia zawiera katalog czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych. W pozycji 33 załącznika wymienione jest dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak również przez wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali.
W przypadku sprzedaży nieobjętej innymi zwolnieniami obowiązuje limit kwotowy 20.000 zł – w ramach tego limitu nie powstaje obowiązek fiskalizacji, chyba że podatnik dokonywałby transakcji wyłączonych ze zwolnienia (np. części do silników – zob. § 4 r.k.r.).