Jeśli jednak – w sytuacji przedstawionej w pytaniu – podatnik może wykazać, że partner realizujący wspólny projekt nie był w stanie sam spłacić zobowiązania, a bezpośrednio zagrażało to sfinalizowaniu tego projektu, a w efekcie uzyskaniu przychodów również po stronie podatnika – może to stanowić poważny argument przemawiający za tym, że podatnik był uprawniony do zakwalifikowania do swoich kosztów podatkowych zapłaconych przezeń prowizji i odsetek (od kredytu zaciągniętego w celu spłaty długu spółki – partnera w joint venture). Stan faktyczny musi przemawiać za tym, że poniesienie tych wydatków przez podatnika służyło jednemu z celów określonych w cytowanym powyżej art. 15 ust. 1 ustawy. Z pewnością taki związek przyczynowo-skutkowy nie zachodziłby gdyby podmioty tylko ze sobą kooperowały (np. jak strony umowy kupna-sprzedaży).
Czy spółka prawa handlowego (dalej: podatnik) jest uprawniona do zaliczenia do kosztów podatkowych kwoty prowizji i odsetek od kredytu zaciągniętego w celu spłaty długu innej spółki, z którą podatnik współpracuje nad realizacją projektu w ramach umowy o w
Co do zasady przychody i związane z nimi koszty uzyskania przychodw muszą być rozliczone przez tego samego podatnika. Ponadto, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osb prawnych kosztami uzyskania przychodw są koszty poniesione w celu uzyskania przychodw lub zachowania albo zabezpieczenia źrdła przychodw z wyłączeniem kosztw z tzw. katalogu negatywnego zawartego w przepisie art. 16 ust. 1 tej ustawy.