Odpowiedź:
Spółka nie powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów polisy, dotyczącej zbytecznie zawartego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ryzyko zakwestionowania takich wydatków jako kosztów uzyskania przychodów przez organy podatkowe jest wysokie.
Uzasadnienie:
Jak rozumiem, w omawianej sprawie w wyniku błędu/przeoczenia leżącego po stronie spółki zostały zawarte dwie polisy OC dotyczące tego samego samochodu. W konsekwencji, wydatek poniesiony na nabycie drugiego ubezpieczenia komunikacyjnego jest wydatkiem zbytecznym z perspektywy użytkowania samochodu.
Artykuł 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p. definiują koszt uzyskania przychodu jako wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu lub zachowania/zabezpieczenia źródła przychodu. Przepis nie precyzuje przypadku wydatków, które - w subiektywnym ujęciu podatnika – zostały poniesione w ramach działalności gospodarczej, lecz ich poniesienie było zbędne z perspektywy celu, jakim jest uzyskanie lub zabezpieczenie / zachowanie źródła przychodu.
W stanowiskach organów podatkowych oraz sądów administracyjnych prezentowany jest pogląd o braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków, które są zbyteczne z perspektywy osiągnięcia przychodów. Przykładowo, NSA w wyroku z dnia 21 sierpnia 2013 r., II FSK 2452/11 stwierdza, że: "W doktrynie prawa podatkowego wskazuje się także, że dany wydatek nie może mieć charakteru wydatku zbędnego, ale wydatku podporządkowanego osiągnięciu przychodu (zob. A. Gomułowicz, Koszty uzyskania przychodów w świetle orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego – wybrane aspekty, w: Regulacje prawno-finansowe i rozwiązania finansowe pro publico bono, Księga Jubileuszowa profesora Jana Głuchowskiego, Toruń 2002, s. 79.)." Stąd, wydatek na polisę ubezpieczeniową, która jest w oczywisty sposób zbyteczna z perspektywy użytkowania samochodu, może zostać zakwestionowany jako koszt uzyskania przychodu spółki.
Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 29.06.2016 r.
Czy spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych polisę ubezpieczenia komunikacyjnego OC w podwójnej wysokości?
Ekspert Vademecum Doradcy Podatkowego odpowiada na pytanie Użytkownika programu:Spółka użytkowała samochód osobowy zakupiony w leasingu operacyjnym. W trakcie obowiązywania umowy leasingowej polisę ubezpieczenia komunikacyjnego OC zawierała firma leasingowa. Po zakończeniu umowy spółka zawarła umowę ubezpieczenia OC bezpośrednio z ubezpieczycielem. Nastąpił zbieg dwóch polis za ten sam okres ochrony, gdyż firma leasingowa kontynuowała ubezpieczenie samochodu. Spółka otrzymała fakturę za ubezpieczenie OC naliczone do czasu skutecznego uznania wypowiedzenia polisy OC. Reklamacja spółki nie została uznana.Czy na zaliczenie podwójnego ubezpieczenia OC do kosztów podatkowych ma znaczenie działanie spółki w wyniku błędu, który polegał na przeoczeniu i nieświadomości wypowiedzenia ubezpieczenia? Czy spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych polisę ubezpieczenia komunikacyjnego OC w podwójnej wysokości?