Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Spółka zamierza spisać saldo dostaw niefakturowanych towarów.
Czy przychód z tego tytułu należy traktować jako przychód z nieodpłatnych świadczeń?
Dostawcy nie potwierdzili nadwyżek w dostawach, które zidentyfikowała spółka.
Odpowiedź:
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że rozliczenia otrzymanych niefakturowanych dostaw należy dokonywać, co do zasady, po stronie kosztowej.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., przychodem podatkowym jest wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Nie dotyczy to świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
Przychodem jest więc takie nieodpłatne świadczenie, które stanowi przysporzenie majątkowe dla spółki.
W odniesieniu do otrzymanych od dostawców niefakturowanych towarów, organy podatkowe stoją na stanowisku, że należy rozliczać je po stronie kosztowej. Jeden z nich zgodził się ze stanowiskiem spółki wnioskującej o wydanie interpretacji, zdaniem której: „(…) zgodnie z treścią art. 15 ust. 4d w związku z art. 15 ust. 4e [u.p.d.o.p.], faktycznie zrealizowane i ujęte w księgach danego roku podatkowego koszty bezpośrednie oraz inne niż bezpośrednie, wynikające z dostaw i usług niefakturowanych, zaksięgowanych na podstawie wewnętrznych dowodów księgowych, tj. poleceń księgowania, będą również stanowiły koszt uzyskania przychodów tego roku podatkowego w rozumieniu [u.p.d.o.p.]. Koszty te stanowią bowiem zobowiązanie z tytułu dostaw i usług, a nie rezerwy ani bierne rozliczenia międzyokresowe. W związku z tym, zdaniem Spółki, przedmiotowe wydatki – w części, w jakiej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki na zasadach ogólnych (zgodnie z art. 15 ust. 1 [u.p.d.o.p.]) – powinny być uwzględnione przez Spółkę przy ustalaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym za rok, w którym zostały ujęte w kosztach w księgach Spółki jako dostawy niefakturowane na podstawie poleceń księgowania.” (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 marca 2013 r., ILPB3/423-4/13-4/JG).
Podobnie wypowiedzieli się w swoich interpretacjach Dyrektorzy Izb Skarbowych w: Warszawie (z dnia 29 czerwca 2009 r., IPPB5/423-190/09-2/IŚ, oraz z dnia 12 sierpnia 2011 r., IPPB5/423-465/11-2/IŚ), Poznaniu (z dnia 11 stycznia 2012 r., ILPB3/423-483/11-2/KS), Łodzi (z dnia 29 grudnia 2011 r., IPTPB3/423-262/11-2/IR).
Moim zdaniem kwestię powstania przychodu można byłoby rozważać, gdyby spółka uzyskała konkretne przysporzenie majątkowe z tytułu otrzymanych dostaw niefakturowanych, np. w przypadku gdyby otrzymała towar, za który nie zapłaciła w porozumieniu z dostawcami. Natomiast w zakresie dokonania wspomnianych w przytoczonych interpretacjach operacji księgowych, rozliczenia należałoby dokonać po stronie kosztowej, zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych.
Sławomir Liżewski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 15.01.2016 r.